Nie masz konta? Zarejestruj się
Finansowanie opieki długoterminowej nad osobami starszymi liczone jako odsetek PKB jest w Polsce około dwa razy mniejsze niż wynosi średnia unijna. Mamy też proporcjonalnie mniej niż średnia placówek stacjonarnych, mniej opieki domowej, dziennej, wytchnieniowej – wynika z danych zgromadzonych przez Bank Światowy. Braki w polityce senioralnej państwa sprzyjają powstawaniu problemu samotności osób starszych w okresach świątecznych. Dlatego po raz kolejny już chcemy zwrócić uwagę na te kwestię w ramach kampanii społecznej #WspólneŚwięta. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie podczas tej akcji współpracuje z izbami bydgoską i szczecińską.
- Jako lekarze, potrafimy zapewnić profesjonalną opiekę medyczną, jednak wsparcie rodziny jest niezbędne dla pełnej rekonwalescencji psychicznej i fizycznej pacjentów, szczególnie w okresie świąt, który powinien być czasem bliskości i ciepła– tak ideę akcji zainicjowanej przez OIL w Warszawie uzasadnia wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Olga Rostkowska. Michał Bulsa, który stoi na czele Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie dodaje:
- Bardzo cieszymy się że współpracy z OIL w Warszawie i z Bydgoską Izba Lekarską. Wspólna kampania to ważne przedsięwzięcie, bo nigdy dość podkreślania, że szpital powinien służyć leczeniu a nie zapewnianiu opieki długoterminowej. Wszystkim nam zależy, by seniorzy mogli spędzać święta w domach.Prezes Bydgoskiej Rady Lekarskiej Aleksandra Śremska przekonuje natomiast, że opieka długoterminowa seniorów z wielochorobowością to jedno z ważniejszych wyzwań naszego systemu ochrony zdrowia w obliczu starzejącego się społeczeństwa. - Występowanie wielochorobowości wiąże się z większym odsetkiem niesprawności, zdarzeń niepożądanych, zgonów, ale także częstszym korzystaniem z opieki medycznej. To wyzwanie wymaga zintensyfikowania pracy medyków, ale należy także myśleć o rodzinach pacjentów wymagających wsparcia. Bez systemowego planu działania w tym aspekcie nie jesteśmy w stanie zdziałać wiele.
- Borykamy się z problemem braku polityki senioralnej i przerzucania de facto zadań systemu zabezpieczenia społecznego na system ochrony zdrowia. To bardzo kosztowny i nietrafiony substytut rzeczywistego wsparcia– mówiła podczas konferencji inaugurującej poprzednią odsłonę kampanii Maria Libura, przewodnicząca Zespołu ds. Studiów Strategicznych OIL w Warszawie i kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Maria Libura przedstawiła też jeden z pomysłów na poprawę sytuacji.
- By wesprzeć opiekujących się seniorem z ograniczoną samodzielnością, potrzeba szkoleń opiekuńczych np. dla rodzin pacjentów wypisywanych ze szpitali. To brakujące ogniwo systemu odciążyłoby presję na opiekę długoterminową– przekonywała, zwracając jednocześnie uwagę na problem wypalenia opiekuńczego dotykającego rodziny pozostawione bez systemowego wsparcia. Anna Kozieł, ekspertka Banku Światowego przytaczała natomiast twarde dane obrazujące źródła problemów, w jakie wymierzona jest nasza kampania.
- 50 proc. pytanych Polaków w wieku 80+ wymaga jakiejś formy wsparcia. Zazwyczaj, tak jak w wielu krajach Europy i świata, głównym źródłem pomocy jest rodzina. Prawie 10 proc. dorosłych Polaków pomaga regularnie komuś z rodziny dalszej lub bliższej. Finansowanie opieki długoterminowej nad osobami starszymi w Polsce jako procent PKB jest ok. dwa razy mniejsze niż średnia w krajach unii Europejskiej. Mamy też proporcjonalnie mniej niż średnia placówek stacjonarnych, opieki, dziennej, wytchnieniowej– wyjaśniała. Problem opieki długoterminowej dla seniorów dotkniętych wielochorobowością sam się nie rozwiąże, a raczej będzie narastał, na co wskazują prognozy demograficzne GUS. O ile np. przed dwoma laty mieszkało w naszym kraju 800 tysięcy osób w wieku powyżej 85 lat, to zdaniem urzędu w 2050 będzie takich osób co najmniej dwukrotnie więcej.
Dentystyczny przegląd prasy (17-23.06.2024)
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, zgodę na ich użycie, oraz akceptację Polityki Prywatności.