Akcja "Noworoczna Aktualizacja"
Lekarzu, w styczniu 2025 r. koniecznie zaktualizuj swoje dane!
Nie masz konta? Zarejestruj się
Okręgowa izba lekarska jest samorządową organizacją zawodową lekarzy i lekarzy dentystów, która w imieniu państwa administruje istotną częścią spraw związanych z wykonywaniem zawodu zaufania publicznego, jakim jest zawód lekarza. Jej działania określają przepisy prawa (art. 17 ust. 1 Konstytucji RP oraz ustawa o izbach lekarskich), które główną rolę w kształtowaniu systemu ochrony zdrowia, jego funkcjonowaniu i finansowaniu przypisują Ministerstwu Zdrowia. Z racji praktycznych kompetencji jej członków, izba jest jednak wiarygodnym recenzentem działań ministra w tym zakresie.
Nie można w Polsce wykonywać zawodu lekarza/lekarza dentysty bez spełnienia określonych warunków. Jest to zawód regulowany i wymaga uzyskania specjalnego uprawnienia – prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty. Prawo to nadaje właściwa okręgowa rada lekarska na wniosek lekarza/lekarza dentysty, który spełnia określone ustawowo warunki, tj. posiada:
Dokumenty w toku tego postępowania w OIL w Warszawie przedstawia Radzie Komisja Rejestracji i Prawa Wykonywania Zawodu.
Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza to jedna z 24 okręgowych izb działających w Polsce. Jako jednostka samorządu zawodowego reprezentuje interesy środowiska lekarskiego większości Mazowsza, z wyłączeniem powiatów: sierpeckiego, płockiego i gostynińskiego oraz gmin: Czerwińsk n. Wisłą (powiat płoński) i Iłów (powiat sochaczewski).
OIL w Warszawie jest największym samorządem lekarskim w Polsce, który zrzesza prawie 35 tysięcy lekarzy i lekarzy dentystów. Od 1989 r. promuje najwyższe standardy w praktyce medycznej oraz zapewnia wsparcie członkom, dbając o jakość ich pracy i rozwój umiejętności. Chroni wszystkich zrzeszonych w samorządzie lekarzy i lekarzy dentystów zarówno w sensie prawnym, materialnym, jak i zawodowym.
Struktura organizacyjna OIL w Warszawie
Środki na działalność samorząd czerpie przede wszystkim z obowiązkowych składek lekarzy/lekarzy dentystów. Na zadania administracji publicznej izba otrzymuje dofinansowanie z budżetu państwa. Niestety, środki te nie pokrywają wszystkich potrzeb w tym zakresie.
Nadzór nad gospodarką finansową izby sprawuje Okręgowa Komisja Rewizyjna.
Sprawy dotyczące majątku i gospodarki finansowej samorządu lekarskiego są omówione w Rozdziale 8 ustawy o izbach lekarskich. Majątek izb lekarskich stanowią: fundusz oraz ruchomości i nieruchomości. Na fundusz izb lekarskich składają się:
Majątkiem i funduszem izb zarządzają okręgowe rady lekarskie i Naczelna Rada Lekarska.
Izby lekarskie otrzymują z budżetu państwa środki finansowe na pokrycie kosztów tych czynności określonych w ustawie, które dotychczas były wykonywane przez organy administracji państwowej.
Nieopłacone w terminie składki członkowskie i koszty postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Podstawy prawne
Obowiązujące akty prawne można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, zgodę na ich użycie, oraz akceptację Polityki Prywatności.