Nie masz konta? Zarejestruj się
W izbowym magazynie „Puls” w 2025 roku co miesiąc przybliżamy temat wyborów delegatów na Okręgowy Zjazd Lekarzy X kadencji. W marcowym wydaniu wyjaśniamy, jak zgłosić kandydata do wyborów i jakie są obowiązki delegata.
Tekst autorstwa red. Naczelnej, Aleksandry Sokalskiej ukaże się w marcowym wydaniu miesięcznika.
Zgodnie z Regulaminem wyborów, kandydata na delegata na OZL zgłasza się do OKW w terminie i miejscu przez nią ustalonym lub w tożsamym terminie w systemie głosowania elektronicznego. Zatem po podjęciu przez ORL uchwały o ostatecznej liczbie rejonów, ich nazwach i składzie rozpocznie się przyjmowanie przez OKW zgłoszeń kandydatów na delegatów. O dokładnych datach będziemy na bieżąco informować w miesięczniku i serwisie OIL w Warszawie.
Kandydatem na delegata może zostać lekarz lub lekarz dentysta, który ma prawo do głosowania i spełnia warunki, aby zostać wybranym. W praktyce oznacza to, że może kandydować lekarz, który nie był karany oraz nie ma zawieszonego prawa wykonywania zawodu.
Aby zgłosić swoją kandydaturę, lekarz musi podpisać oświadczenie, w którym potwierdza, że nie został ukarany oraz że nie istnieją żadne przeszkody wynikające z Kodeksu Etyki Lekarskiej i innych obowiązujących przepisów, które uniemożliwiałyby mu pełnienie funkcji delegata.
Regulamin wyborów jasno wskazuje, że liczba kandydatów może być nieograniczona, czyli każdy członek danego rejonu, który spełnia warunki biernego prawa wyborczego, może zgłosić swoją kandydaturę. W praktyce w większości rejonów zgłaszanych jest zwykle od jednego do kilku kandydatów. Zdarza się jednak, że w niektórych rejonach nie ma zgłoszeń. W ostatnich wyborach na prawie 400 dostępnych mandatów kandydowało niewiele ponad 200 osób. – Choć droga do kandydowania jest otwarta dla wszystkich spełniających wymagania, w wielu rejonach wciąż brakuje lekarzy zainteresowanych pełnieniem tej funkcji – zwraca uwagę Mery Topolska-Kotulecka, przewodnicząca Okręgowej Komisji Wyborczej OIL w Warszawie.
Lekarz, który chce kandydować, może zgłosić się sam, składając papierowy wniosek osobiście za pośrednictwem Okręgowej Izby Lekarskiej do Okręgowej Komisji Wyborczej lub dokonując zgłoszenia w systemie głosowania elektronicznego. Kandydatów mogą również zgłaszać inni członkowie danego rejonu, jednak tylko pod warunkiem, że zgłaszany lekarz lub lekarz dentysta wyrazi na to zgodę.
Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń OKW sporządza listę kandydatów, przyjmuje ją w drodze uchwały, publikuje na stronie internetowej OIL i w BIP oraz udostępnia w siedzibie izby. Tam też można zapoznać się z informacjami na temat poszczególnych kandydatów i ich programem wyborczym.
Bycie delegatem to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim szansa na realny wpływ na funkcjonowanie samorządu lekarskiego. To prawo reprezentowania środowiska medycznego, zgłaszania istotnych postulatów i uczestniczenia w decyzjach dotyczących przyszłości zawodu. Delegat ma okazję współtworzyć regulacje bezpośrednio wpływające na pracę lekarzy, a także brać udział w inicjatywach, które mogą poprawić warunki pracy i rozwój zawodowy całego środowiska. Jego kluczowym zadaniem jest uczestnictwo w corocznym Okręgowym Zjeździe Lekarzy.
Najważniejszy jest pierwszy zjazd (zawsze odbywa się stacjonarnie). To zjazd sprawozdawczo-wyborczy, podczas którego wybierane są władze samorządu. – Właśnie na tym zjeździe delegat głosuje na konkretnego kandydata na prezesa i wybiera nowe władze, tym samym kształtując samorząd na cztery kolejne lata. To ogromna moc sprawcza – podkreśla Mery Topolska-Kotulecka. Kolejne zjazdy mogą odbywać się w formie hybrydowej (można w nich uczestniczyć stacjonarnie lub online), z wyjątkiem sytuacji, gdy trzeba dokonać wyborów uzupełniających – wtedy zjazd musi się odbyć stacjonarnie.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, zgodę na ich użycie, oraz akceptację Polityki Prywatności.