Nie masz konta? Zarejestruj się
Lekarz przedsiębiorca, który chce mieć własny gabinet i świadczyć usługi lecznicze, może to robić w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej (jednoosobowej działalności gospodarczej). Taka forma działalności jest regulowana, a jej ramy określa Ustawa z dn. 15 kwietnia 2011 r. o działalności
leczniczej.
Krok 1. Sprawdź, czy spełniasz ustawowe wymogi prowadzenia działalności gospodarczej
Lekarz wykonujący działalność leczniczą jako indywidualną praktykę lekarską jest zobowiązany do posiadania prawa wykonywania zawodu. Ponadto nie może:
Krok 2. Wybierz rodzaj wykonywanej działalności
Krok 3. Rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG
Więcej informacji:
Szczegółowa procedura rejestracji w CEIDG
Więcej informacji:
Znajdź kod PKD
Zgodnie z art. 46 Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1516 z późn. zm.), pamiętaj, że lekarz nie może sprzedawać:
W związku z tym, w przypadku, gdy w kodach PKD zarejestrowanej działalności gospodarczej w postaci indywidualnej praktyki lekarskiej znajdzie się kod PKD 46.46.Z, kod PKD 47.73.Z – organ rejestrowy odmówi wpisu.
Wskaż miejsce oraz tytuł prawny indywidualnej praktyki. Działalność gospodarczą możesz prowadzić w jednym lub w wielu stałych miejscach, bez stałego adresu bądź mobilnie. Musisz jednak posiadać tytuł prawny do nieruchomości, której adres zgłaszasz do CEIDG. Tytułem prawnym do nieruchomości może być:
Pamiętaj
Więcej informacji:
Nie jesteś pewny, czy Twoje pomieszczenie spełnia wymagania określone w art. 22 Ustawy o działalności leczniczej, sprawdź Rozporządzenie MZ.
Krok 4. Rejestracja w RPWDL
Każdy lekarz lub lekarz dentysta, który planuje otwarcie prywatnej praktyki i rozpoczęcie działalności leczniczej, musi najpierw uzyskać wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL). Wskazówki dotyczące ścieżki, składania wniosku o wpis lub zaktualizowania danych w rejestrze oraz dokumentów niezbędnych do rejestracji on-line znajdziesz na stronie Rejestr RPWDL oraz Komisja ds. Praktyk Lekarskich.
Krok 5. Uzyskaj wpis w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO)
Każdy wytwórca odpadów medycznych od 1 stycznia 2020 r. zobowiązany jest posiadać numer w rejestrze BDO niezbędny do odbioru odpadów z gabinetu. Termin na złożenie sprawozdań upływa w dniu 15 marca danego roku. Jeżeli jeszcze nie dokonałeś rejestracji w rejestrze BDO, wpis uzyskasz w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).
Częstym rozwiązaniem w gabinetach wielostanowiskowych, gdzie zatrudnianych jest wielu lekarzy dentystów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest przeniesienia odpowiedzialności za wytworzone odpady na rzecz jednego z przedsiębiorców korzystających z tego samego lokalu. Warunkiem jest, aby wskazany zbierał odpady w zakresie lokalu i był wpisany do rejestru BDO. Wówczas lekarz dentysta prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który pracuje na zasadzie wynajmu lokalu i korzysta z niego wraz z innymi przedsiębiorcami, może być zwolniony z wpisu do rejestru BDO. Przeniesienie takiej odpowiedzialności wiąże się z zawarciem umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Krok 6. Dodatkowe formalności
Obowiązkowe przy prowadzeniu indywidualnej praktyki lekarskiej jest również posiadanie:
Obowiązkowe jest również zgłoszenie aktualizacyjne do właściwego urzędu skarbowego (najpóźniej 30 dni od dnia rejestracji) oraz zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego we właściwym oddziale ZUS (najpóźniej 7 dni od rozpoczęcia działalności).
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, zgodę na ich użycie, oraz akceptację Polityki Prywatności.