Akcja "Noworoczna Aktualizacja"
Lekarzu, w styczniu 2025 r. koniecznie zaktualizuj swoje dane!
Nie masz konta? Zarejestruj się
Samorząd lekarski reprezentuje interesy lekarzy i lekarzy dentystów, jednak istotą jego działalności jest sprawowanie pieczy nad właściwym wykonywaniem zawodu, czyli nad jakością pracy swoich członków. W ten sposób izby dbają o bezpieczeństwo pacjenta i w tym zakresie mają szeroką legitymację do działania, odmienną od związku zawodowego.
Samorząd sprawuje pieczę nad właściwym wykonywaniem zawodu m.in. poprzez:
Pacjent, który uważa, że lekarz w procesie diagnozowania i leczenia nie dochował obowiązujących go zasad, ma prawo złożyć skargę do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Skargę może złożyć też pokrzywdzony zachowaniem kolegi lekarz. Jeśli rzecznik w postępowaniu uzna skargę za zasadną, skieruje sprawę do okręgowego sądu lekarskiego, który może wobec obwinionego zastosować przewidzianą w ustawie karę. Możliwe jest także postępowanie mediacyjne.
Więcej informacji na temat zadań lekarskiego wymiaru sprawiedliwości:
Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej
Jak złożyć skargę do OROZ?
Okręgowy Sąd Lekarski
Okręgowa Rada Lekarska prowadzi rejestr ww. podmiotów. Wpisu bądź skreślenia praktyki dokonuje na wniosek lekarza Okręgowa Rada Lekarska. Ma ona też obowiązek skreślenia praktyki w sytuacji, gdy praktyka nie spełnia określonych prawem wymagań. W OIL w Warszawie postępowanie w sprawie wpisania i skreślania wpisu do rejestru prowadzi Komisja ds. Praktyk Lekarskich. Ma ona uprawnienia do kontrolowania zarejestrowanych podmiotów zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Więcej informacji:
Komisja ds. Praktyk Lekarskich
Powołany przez izbę Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów organizuje szkolenia, weryfikuje punkty edukacyjne, jakie mają obowiązek zbierać lekarze i lekarze dentyści w ramach kształcenia ustawicznego, opiniuje kursy i szkolenia organizowane przez zewnętrze podmioty w celu zapewnienia ich wysokiej jakości.
Więcej informacji na temat:
Punkty edukacyjne dla lekarzy
Punkty edukacyjne dla organizatorów
Okręgowa Rada Lekarska, na wniosek Komisji ds. Stażu Podyplomowego, powołuje lekarzy i lekarzy dentystów o odpowiednich kwalifikacjach na funkcję koordynatorów stażu podyplomowego. Komisja ta ponadto opiniuje i przedstawia do rekomendacji Okręgowej Radzie Lekarskiej podmioty uprawnione do prowadzenia stażu lekarza i stażu lekarza dentysty, wnioskuje do Prezydium ORL o skierowanie do odbycia stażu na obszarze działania Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie lekarzy i lekarzy dentystów, którzy uzyskali ograniczone prawo wykonywania zawodu i współpracuje, w imieniu Okręgowej Rady Lekarskiej, z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego w zakresie organizacji, zapewnienia warunków odbywania stażu podyplomowego, organizowania szkoleń oraz nadzoru nad odbywaniem stażu w placówkach uprawnionych do prowadzenia stażu lekarza i stażu lekarza dentysty.
Więcej informacji i komunikatów:
Komisja ds. Stażu Podyplomowego
Lekarz ma obowiązek wykonywać swój zawód zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Jeśli nie praktykował jako lekarz przez więcej niż pięć lat, a zamierza wrócić do tego zawodu, Komisja Rejestracji i Prawa Wykonywania Zawodu, na jego wniosek, ustala indywidualny program przeszkolenia takiego lekarza/lekarza dentysty. Program taki musi być zatwierdzony przez Okręgową Radę Lekarską.
Więcej informacji i komunikatów:
Komisja ds. Rejestracji i PWZ
Kodeks Etyki Lekarskiej został uchwalony przez najwyższą władzę samorządu – Krajowy Zjazd Lekarzy. Wszyscy lekarze i lekarze dentyści mają obowiązek przestrzegania jego postanowień. W izbie działa Komisja Etyki, która m.in. przygotowuje opinie dla organów Okręgowej Izby Lekarskiej w sprawach środowiska lekarskiego dotyczących etyki lekarskiej oraz przedstawia wnioski i projekty uchwał organów samorządu lekarskiego w sprawach dotyczących etyki lekarskiej.
Więcej informacji i komunikatów:
Komisja Bioetyki
Samorząd ma prawo pozbawić lekarza/lekarza dentystę prawa wykonywania zawodu na czas określony lub nieokreślony z powodu choroby uniemożliwiającej właściwe sprawowanie opieki nad pacjentami. Oferuje też pomoc lekarzom zmagającym się z uzależnieniem – w takich sytuacjach lekarz/lekarz dentysta może zwrócić się o pomoc do pełnomocnika ds. zdrowia lekarzy.
Więcej informacji i komunikatów:
Pełnomocnik ds. Zdrowia Lekarzy
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, zgodę na ich użycie, oraz akceptację Polityki Prywatności.