Skargę prosimy złożyć na piśmie drogą pocztową lub bezpośrednio w recepcji OIL.
Ważne!
Rzecznik nie prowadzi korespondencji za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP ani w drodze mailowej. Pisma obejmujące wnioski i oświadczenia stron postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy wniesione w postaci elektronicznej nie wywołują skutków prawnych i pozostają bez biegu.
Skarga musi zawierać:
- Imię, nazwisko, adres korespondencyjny skarżącego/pokrzywdzonego,
- Imię, nazwisko, pesel, pacjenta,
- Datę i miejsca zdarzenia (nazwy i adresy placówek medycznych),
- Opis zdarzenia, z jasno sprecyzowanym zarzutem wobec lekarzy/lekarza (ew. imię i nazwisko),
- Podpis składającego skargę,
- Ewentualnie dołączone do skargi posiadane dokumenty np. (karty informacyjne, zdjęcia, zaświadczenia itp.- załączniki ponumerowane).
PRZEDAWNIENIE – Zgodnie z art. 64 cytowanej ustawy Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej nie może wszcząć postępowania wyjaśniającego w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej jeśli od chwili popełnienia czynu upłynęły 3 lata.
Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej
- nie ingeruje w trwające procesy diagnostyczno-lecznicze,
- nie rozpatruje roszczeń cywilnoprawnych (odszkodowania, zadośćuczynienia),
- nie rozpatruje skarg złożonych na opinie biegłych powołanych w ramach postępowań prowadzonych przez inne organy procesowe,
- nie rozpatruje skarg na decyzje wydawane przez organy rentowe, Komisje ds. Orzekania o Niepełnosprawności, lekarzy orzeczników ZUS,
- nie rozpatruje skarg związanych z kontraktowaniem usług w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i realizacji świadczeń medycznych w aspekcie NFZ.