27 października 2023

Bezpieczne wykonywanie zawodu

Chcesz się rozwijać? DOSKONALE! W końcu ustawowym obowiązkiem każdego lekarza i lekarza dentysty jest doskonalenie się zawodowe. Podczas poszukiwań wartościowych szkoleń trzeba pamiętać o ofercie dydaktycznej Ośrodka Doskonalenia Zawodowego oraz o programie refundacji kosztów edukacji OIL w Warszawie. Najnowszy cykl szkoleń „Bezpieczne wykonywanie zawodu” trwa w izbie od początku października.

autor: OLGA RASIŃSKA

Co? Gdzie? Kiedy?

Spotkania w ramach nowego cyklu odbywają się online co czwartek o godz. 19.00. Ich tematyka i forma uwzględniają wyniki przeprowadzanej w naszej izbie „Ankiety potrzeb szkoleniowych”. To pierwsza tego typu inicjatywa, która ma zapewnić lekarzom kompleksowe wsparcie w związku z wykonywaną pracą, z uwzględnieniem zakresu prawnego, merytorycznego oraz umiejętności miękkich. Do inicjatywy zapoczątkowanej przez OIL w Warszawie przyłączyły się Bydgoska Izba Lekarska oraz Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie, których członkowie również będą mogli uczestniczyć w kursach.

 

Co znajdziemy na liście szkoleń?

Jednym z kluczowych elementów naszego przedsięwzięcia jest pomoc lekarzom w wykonywaniu zawodu w rzeczywistości polskiej ochrony zdrowia. Dlatego na liście szkoleń znalazły się zarówno zagadnienia z zakresu prawa, jak i psychologii, epidemiologii, podatków i techniki dotyczące pracy lekarza. Uczestnictwo w spotkaniach jest bezpłatne. Do tej pory odbyły się już szkolenia z zakresu współpracy farmaceuty, lekarza i przedstawicieli innych zawodów medycznych oraz dotyczące świadomej zgody pacjenta na działania terapeutyczne.

 

Najbliższe szkolenia:

Lekarz wobec rzecznika odpowiedzialności zawodowej i sądu lekarskiego (9.11.2023)

Lekarz w postępowaniu cywilnym (16.11. 2023)

Policja i służby „trzyliterowe” (ABW, CBA) w gabinecie lekarskim – jakie są Twoje prawa i obowiązki? (23.11.2023)

Prawo pracy w okresie rezydentury – odpowiedzialność, umowy i zakres obowiązków (30.11.2023)

Savoir-vivre w gabinecie lekarskim (7.12.2023)

 

Szkolenie dopasowane jak ulał

Przy zapisie na każde spotkanie uruchomiliśmy możliwość dodania przez uczestników pytań, komentarzy i propozycji szczegółowych zagadnień, które mogą być poruszone podczas webinarium. Informacje te zostaną przekazane wykładowcom przed szkoleniem, aby mogli dopasować jego treść do potrzeb uczestników.

Na mocy podpisanego w styczniu tego roku porozumienia trwa współpraca między izbami lekarskimi. Dzięki niemu ważne dla środowiska lekarskiego kampanie społeczne, apele oraz inicjatywy edukacyjne zyskują większy zasięg.

 

Okiem samorządu

Pakiet szkoleniowy „Bezpieczne wykonywanie zawodu”

Ten cykl szkoleń różnią od pozostałych dwie podstawowe kwestie. Po pierwsze, nasz pakiet zbudowaliśmy od podstaw z uwzględnieniem oczekiwań członków OIL w Warszawie, które przekazali nam, wypełniając „Ankietę potrzeb szkoleniowych”. Po drugie, zaproponowane przez nas szkolenia będą ewoluować, będziemy je dostosowywać do potrzeb odbiorców, zapewniając zainteresowanym możliwość określenia swoich oczekiwań, a później także oceny poszczególnych webinariów. To narzędzia, które przekazujemy do rąk lekarzy oraz lekarzy dentystów. Dzięki temu sami mogą wziąć udział  w opracowaniu ostatecznego kształtu szkolenia – komentuje Piotr Pawliszak, prezes ORL w Warszawie.

 

Masz prawo do refundacji!

Raz na dwa lata każdy lekarz może skorzystać z refundacji kosztów szkoleń, zakupu podręczników lub innych materiałów edukacyjnych, związanych z doskonaleniem zawodowym, do łącznej kwoty 1 tys. zł. Refundacji podlegają także studia podyplomowe na kierunkach związanych z ochroną zdrowia oraz publikacje naukowe znajdujące się na liście MEiN. Wysokość środków przeznaczonych na realizację programu refundacji w 2023 r. wynosi 1 mln zł! – zachęca Olga Rostkowska, wiceprezes ORL w Warszawie.

 

Współpraca buduje…

– Współpraca między naszymi izbami od razu zaczęła się rozwijać w pożądanym kierunku. Naszym celem od początku było wzajemne wsparcie w zakresie organizacji i realizacji inicjatyw dotyczących doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Warto dzielić się doświadczeniem i wiedzą. Dzięki temu z wartościowego pakietu kursów mogą  skorzystać członkowie aż trzech izb lekarskich – mówi Aleksandra Śremska, prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej.

– W istotnych dla wykonywania zawodu sprawach przedstawiciele samorządów powinni mówić jednym głosem. Najnowszy cykl szkoleń daje lekarzom narzędzia do bezpiecznego i skutecznego wykonywania pracy. To ważne, aby jak największa liczba naszych koleżanek i kolegów mogła skorzystać z tej wiedzy – dodaje Michał Bulsa, prezes ORL w Szczecinie.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum