Nie masz konta? Zarejestruj się
Punkty edukacyjne za udział:
6
Rodzaj szkolenia
Stacjonarne
Miejsce:
ul. Puławska 18, Warszawa
sala Szenajcha, parter
Godziny:
Termin
17.06.2025
Zapisy do
10.06.2025
Szkolenie da lekarzom i lekarkom narzędzia pozwalające zapewnić osobom pokrzywdzonym przemocą seksualną skuteczne wsparcie i opiekę medyczną zgodną z aktualnymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Lekarki i lekarze poznają szczegóły dotyczące zbierania i zabezpieczania dowodów medycznych, leczenia i profilaktyki, a także niezbędne aspekty prawne i psychologiczne w tym obszarze.
Szkolenie darmowe
08:30 - Powitanie, wprowadzenie (Katarzyna Nowakowska, konsultantka WHO, Fundacja Feminoteka)
08:45 - Kontekst prawny, w tym zasady dotyczące zgłaszania przestępstw seksualnych (adw. Kamila Ferenc, Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA)
10:15 - Przerwa na kawę
10:30 - Zbieranie i zabezpieczanie dowodów. Pakiet kryminalistyczny (lek. Rafał Zadykowicz, konsultant WHO)
11:30 - Postępowanie medyczne z osobą, która doświadczyła przemocy seksualnej. Profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową. Antykoncepcja awaryjna (lek. Rafał Zadykowicz)
12:30 - Lunch
13:15 - Zasady nadrzędne i standardy minimum opieki skoncentrowanej na osobie, która doświadczyła przemocy. Pierwsza linia pomocy (schemat LIVES) (Katarzyna Nowakowska)
13:45 - Przekonania i stereotypy wpływające na pracę z pokrzywdzonymi przemocą seksualną (Katarzyna Nowakowska)
14:15 - Przerwa na kawę
14.30 - Zrozumienie doświadczeń osób, które doświadczyły przemocy seksualnej. Praktyczne umiejętności niezbędne w pracy z pokrzywdzonymi (Katarzyna Nowakowska)
15:15 - Podsumowanie
15:30 - Zakończenie
Kamila Ferenc
Adwokatka, członkini Izby Adwokackiej w Warszawie, sędzia Trybunału Stanu. Adwokatka Roku 2023. W rankingu 25 najbardziej wpływowych prawników 2023 roku Dziennik Gazeta Prawna umieścił ją na 7. miejscu. Laureatka nagrody w konkursie Prawnik Pro Bono 2020. W 2023 wpisana na Listę 25 Prawniczek w Biznesie magazynu Forbes Women.
Nominowana w konkursach Rising Stars Prawnicy Jutra (2020), Warszawianka Roku (2023), Medal Wolności Słowa w kategorii obywatel/obywatelka przyznawanej przez Fundację Grand Press (2022).
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła seminarium dla praktyków prawa EU Gender Equality Law w Akademii Prawa Europejskiego w Trewirze oraz Women's Human Rights Training Institute. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich i kancelariach prawnych.
Członkini zespołu ds. poprawy bezpieczeństwa kobiet przy Ministrze Zdrowia. Autorka kursów, szkoleń i projektów aktów prawnych, konsultantka komisji sejmowych.
Współpracuje z Fundacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA. Współzałożycielka Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu. W pracy zawodowej zajmuje się w szczególności prawami człowieka, praworządnością, sprawiedliwością społeczną, zdrowiem reprodukcyjnym, prawami pacjenta przeciwdziałaniem przemocy domowej i seksualnej oraz dyskryminacji. W latach 2014–2016 Ambasadorka Rzecznika Praw Obywatelskich.
Rafał Zadykowicz
Starszy Asystent w Klinice Położnictwa, Perinatologii, Ginekologii i Rozrodczości Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Międzynarodowy działacz na rzecz praw kobiet. Zaangażowany w globalne oraz lokalne projekty poprawy standardów medycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Lekarzy bez Granic i Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Reprezentant Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w Ministerialnym Zespole ds. opracowania procedur i wytycznych postępowania z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej. Członek Komitetu Etyki Międzynarodowej Federacji Ginekologii i Położnictwa (FIGO). Ściśle współpracuje z Fundacją Feminoteka działającą na rzecz przeciwdziałania przemocy seksualnej w Polsce.
Katarzyna Nowakowska
Katarzyna Nowakowska jest psycholożką, psychotraumatolożką, organizatorką merytoryczną i koordynatorką Punktu pomocy po gwałcie "Femka" prowadzonego w Warszawie przez Fundację Feminoteka, certyfikowaną trenerką w obszarze wytycznych WHO dotyczących postępowania z osobami pokrzywdzonymi przemocą w bliskich relacjach i przemocą seksualną, ekspertką WHO w składzie zespołu opracowującego aktualizację tych wytycznych i członkinią zespołu do spraw opracowania procedur i wytycznych postępowania z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej przy Ministerstwie Zdrowia.
Wyłącznie lekarze zarejestrowani na stronie OIL w Warszawie mają dostęp do zawartości tego formularza.
Zaloguj sięNasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, zgodę na ich użycie, oraz akceptację Polityki Prywatności.