Nie masz konta? Zarejestruj się
Punkty edukacyjne za udział:
2
Rodzaj szkolenia
Online
Godziny:
Termin
16.06.2025
Zapisy do
15.06.2025, godz.15:00
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z diagnostyką i leczeniem dystonii oraz choroby Parkinsona.
Szkolenie darmowe
Część I. Choroby z zaburzeniami ruchowymi - aktualności
W wykładzie zostaną omówione zagadnienia dotyczące najnowszych doniesień dotyczących etiopatogenezy choroby Parkinsona, badań genetycznych, biomarkerów, nowe kryteria diagnostyczne choroby Parkinsona i zespołów parkinsonowskich oraz różne fenotypy choroby Parkinsona. Wykład ilustrowany będzie filmami pacjentów z różnymi stadiami i postaciami choroby Parkinsona oraz obrazującymi typowe objawy dla rzadko występujących zespołów parkinsonowskich będących tzw. czerwonymi flagami w diagnozie choroby Parkinsona. Zostaną omówione badania diagnostyczne stosowane w diagnostyce różnicowej zespołów parkinsonowskich oraz zostaną omówione standardowe jak i aktualnie wprowadzane nowe metody leczenia wczesnej i zaawansowanej choroby Parkinsona.
Treść wykładu dotyczyć będzie szerokiego wachlarza obrazu klinicznego dystonii ogniskowych i uogólnionych o etiologii pierwotnej jak i wtórnej. Omówione zostanę różne etiologie dystonii oraz metody diagnostyczne takie jak badania laboratoryjne, genetyczne, neuroobrazowanie oraz badania elektromiograficzne. Słuchacz zostanie zapoznany z współcześnie stosowanymi terapiami dystonii do których zalicza się oprócz leczenia farmakologiczne, leczenie toksyną botulinową oraz leczenie chirurgiczne stereotaktyczne. Wykład ilustrowany będzie filmami pacjentów z różnymi typami dystonii.
Prof. dr hab. n med. Moniki Rudzińska-Bar jest lekarzem, specjalistą neurologiem i rehabilitacji medycznej. Od 2000-2014 roku była ordynatorem Oddziału Chorób Zwyrodnieniowych Kliniki Neurologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, następnie w latach 2014-2019 była kierownikiem Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a od 2019 roku jest Kierownikiem Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na chorobach neurodegeneracyjnych powodujących zaburzenia ruchowe, w tym parkinsonizm, dystonie, drżenie, ataksje, zaburzenia chodu i otępienie oraz na leczeniu toksyną botulinową. Jest autorką i współautorka ponad 150 publikacji w czasopismach indeksowanych w Pub-Med., 7 monografii, 19 rozdziałów w książkach (indeks Hirscha = 21, IF ponad 200). Za publikacje książkowe dwukrotnie uzyskała Nagrodę Ministra Zdrowia: w 2013 roku za multimedialny “Atlas zaburzeń i chorób ruchu” oraz w 2017 za dwutomowy podręcznik „Toksyna botulinowa w praktyce klinicznej”. Od 2018 roku jest prezesem Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych oraz przewodniczącą Sekcji Chorób Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Jest członkiem z wyboru American Association of Neurology i aktywnym członkiem wielu międzynarodowych towarzystw naukowych (np. European Huntington Disease Network, Movement Disorders Society, Dystonia Genetic Consortium). Współpracuje naukowo z wieloma ośrodkami zagranicznymi. Była organizatorem wielu konferencji naukowych, międzynarodowych i krajowych odbywających się w Polsce.
Dr n. med. Magdalena Wójcik-Pędziwiatr jest lekarzem, specjalistą neurologiem, specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu pacjentów z chorobą Parkinsona, dystonią oraz innymi zaburzeniami z kręgu Movement Disorders. Ukończyła liczne krajowe i zagraniczne kursy oraz szkolenia kierunkowe, w tym z zakresu zastosowania głębokiej stymulacji mózgu w leczeniu zaburzeń ruchowych oraz terapii infuzyjnych w zaawansowanej chorobie Parkinsona. Specjalizuje się również w leczeniu toksyną botulinową schorzeń takich jak dystonia, spastyczność, migrena, połowiczy kurcz twarzy oraz ślinotok. Od roku 2019 jest adiunktem Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Współpracuje naukowo z ośrodkami krajowymi oraz zagranicznymi. Obecnie prowadzi nowatorskie badania nad diagnostyką choroby Parkinsona i zespołów parkinsonowskich, wykorzystując Virtual Reality oraz algorytmy AI. Jest autorką i współautorką ponad 40 publikacji naukowych w renomowanych czasopismach indeksowanych w bazie PubMed. W 2019 roku zdobyła pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie Movement Disorders Academy w Wiedniu. Jest aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych, w tym Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych, Movement Disorders Society oraz Euro-HD. Jako opiekun Studenckiego Koła Naukowego Neurologii wspiera młodych badaczy, a prace jej podopiecznych były wielokrotnie nagradzane. W swojej praktyce klinicznej kieruje się holistycznym i indywidualnym podejściem do pacjenta, łącząc nowoczesne metody terapeutyczne z empatią i wsparciem. Jej celem jest poprawa jakości życia osób z chorobami neurologicznymi poprzez spersonalizowane strategie leczenia i rehabilitacji.
Wyłącznie lekarze zarejestrowani na stronie OIL w Warszawie mają dostęp do zawartości tego formularza.
Zaloguj sięNasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, zgodę na ich użycie, oraz akceptację Polityki Prywatności.