Nie masz konta? Zarejestruj się
Fot. Kaboompics.com/Pexels
Autor: redakcja miesięcznika „Puls"
Wokół idei samorządności koncentrowało się spotkanie szkoleniowo-integracyjne, czyli Kick off meeting, w którym wzięło udział blisko 160 lekarzy stażystów. – Samorząd jest dla lekarzy, jest po to, by zaspokajać ich potrzeby, rozwiązywać problemy, reprezentować interesy grupy, a w grupie, czyli w zrzeszaniu się, jest siła – podkreślał na jednym z wykładów prezes ORL Łukasz Jankowski. Kick off meeting było okazją do zgłębienia wiedzy medycznej, zasięgnięcia praktycznych rad przydatnych na zawodowym starcie, nawiązania nowych relacji.
Kick off meeting zorganizowała w ostatni weekend września Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ze szczególnym udziałem Komisji Młodych Lekarzy i Komisji ds. Stażu Podyplomowego. Podczas spotkania, które odbyło się w Otwocku, lekarze stażyści mogli wysłuchać wykładów zarówno młodych lekarzy, jak i doświadczonych specjalistów. W prelekcjach, wygłaszanych 29 września od rana do godzin popołudniowych, omawiano zagadnienia związane z przepisami prawa, nowoczesnymi technologiami i wszechobecnym hejtem. Przybliżano działalność izby, podkreślając szczególnie istotne problemy, w których rozwiązaniu izba może pomóc. – Ta izba jest dla lekarzy. Mamy dużą grupę aktywnie działających lekarzy w poszczególnych komisjach, np. Komisji Lekarzy Seniorów, Zespole ds. Szczepień, Zespole ds. Matek Lekarek, chórze Medicantus. Samorząd ma być miejscem, w którym koordynuje się zaspokajanie potrzeb wszystkich grup lekarzy. Nawet jeżeli na sto pomysłów miałby być zrealizowany tylko jeden, izba powinna być miejscem, do którego lekarz się z nimi zgłasza – mówił prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski.
Samorząd, czyli w grupie siła
Lekarzom zrzeszonym w samorządzie łatwiej rozwiązywać problemy. Prezes ORL podkreślał na spotkaniu, że samorząd daje narzędzia, oferuje pomoc np. w starciu z systemową machiną i w sytuacjach, gdy łamane są prawa lekarzy. Izba liczy 32 tys. członków, którzy należą do różnych grup wiekowych. Dlatego samorząd musi pamiętać zarówno o osobach rozpoczynających pracę, jak i o emerytach, którzy stanowią 27 proc. członków izby. Prezes Jankowski zwracał uwagę, że siła samorządu polega na wspólnym działaniu. Protesty mogą okazać się skuteczne, uda się doprowadzić do spełnienia postulatów i zreorganizowania niewydolnego systemu tylko przy zachowaniu tego właśnie warunku.
Wychodzimy poza ramy
Samorząd może wywierać wpływ na rzeczywistość i wychodzić poza środowisko lekarskie, przejmować inicjatywę, wprowadzać w życie nowe pomysły. Współczesny samorząd w swoim przekazie na zewnątrz nie powinien ograniczać się do wydawania oficjalnych komunikatów, lecz skupiać się na korzystaniu z nowoczesnych form działania. Przykłady akcji skierowanych na zewnątrz to kampania społeczna „Wspólne święta” oraz trwająca kampania „Polska to chory kraj”, przeprowadzone za pomocą mediów – i tych tradycyjnych, i społecznościowych. Celem każdej kampanii jest osiąganie oczekiwanych zmian. Ostatnio temat ochrony zdrowia stał się numerem jeden przed wyborami parlamentarnymi, politycy rozmawiali o naszym manifeście i postulatach. Kampanią „Polska to chory kraj” przykuliśmy uwagę, kolejnych działań oczekujemy od rządzących. To tylko jeden z przykładów, gdy działając w OIL w Warszawie, wychodzimy poza przyjęte ramy.
Izba dla lekarzy
Izba utrzymuje się m.in. ze składek lekarzy, więc budżet należy planować tak, by móc spełniać różnorodne potrzeby tych, którzy te składki płacą. Izba musi zapewniać wszystkim lekarzom poczucie bezpieczeństwa, realne wsparcie. A w razie potrzeby stawać w ich obronie. Mamy prawników, administrację, rzecznika praw lekarza, powołujemy zespoły robocze, organizujemy spotkania, imprezy, różne formy aktywności.
– Jeżeli macie problemy, mówcie nam o nich. Jeżeli macie pomysły, zwracajcie się do nas. Angażujcie się, by współtworzyć samorząd. Zapraszamy do rozmów, zapraszamy do działania, zapraszamy do Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie – powiedział prezes Łukasz Jankowski, przybliżając lekarzom stażystom zasadnicze funkcje izby i ewoluującą rolę samorządu.
Mniej oficjalnie, bardziej od serca
Planując spotkanie, przewidzieliśmy czas nie tylko na prelekcje, ale i na luźniejsze, bezpośrednie rozmowy m.in. przy kolacji czy grze w kręgle. Atrakcją niespodzianką był stand–up Karola Modzelewskiego. Lekarze stażyści zaznaczali, że po wielu godzinach spędzonych z ekspertami i pracownikami OIL poczuli się pewniej, wiele się dowiedzieli, poznali perspektywę i doświadczenia innych osób oraz zdali sobie sprawę ze wsparcia, zarówno tego wzajemnego, jak i ze strony izby. Pytaliśmy ich o marzenia i obawy, o to jak wyobrażają sobie własną przyszłość, czym jest dla nich szczęście. Wkrótce opublikujemy film stanowiący efekt naszych rozmów. Wyrażane opinie bywały humorystyczne, poważne, poruszające, zaskakujące… Z pewnością warto zobaczyć wideo. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i profilu na Facebooku oraz Instagramie.
Teoria w praktyce i praktyka w teorii
Tematyka sesji i dobór zaproszonych do wygłoszenia prelekcji gości to reakcja na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości wyrażane przez stażystów wkraczających w zawodowe życie.
W ramach sesji tematycznej „Moja pierwsza praca” odbyły się wykłady: „Dzwonisz na 112 i… wtedy przyjeżdżam ja”, czyli o pracy lekarza w zespole Pogotowia Ratunkowego, „POZ tylko dla dzieci”, czyli co lekarz powinien wiedzieć przed rozpoczęciem pracy w POZ dla dzieci, „POZ tylko dla dorosłych”, czyli Q&A o pracy w POZ dorosłych, „Mów mi doktorze”, czyli jak rozpocząć i skończyć doktorat, „Pierwsza linia frontu”, czyli o pracy lekarza na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, „Wieczorynka i inne niebajki”, czyli o pracy w Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej.
Na sesję „Przygotowanie do życia w stanie lekarskim” składały się wykłady: „Parasol prawny dla lekarzy stażystów: Z niewolnika nie ma pracownika”, czyli prawo pracy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego, „Lekarz na własny rachunek”, czyli o własnej działalności gospodarczej krok po kroku, „Rozliczanie karty stażu” – warsztaty praktyczne, „Spotkamy się w sądzie!”, czyli jak się bronić przed nieuzasadnionymi roszczeniami pacjentów (przedstawiciel PZU), „Mity a rzeczywistość w codziennej praktyce lekarza dentysty”, „Sztuczna inteligencja w ochronie zdrowia Watson for Health: szansa na wyciągnięcie ręki czy nieosiągalne marzenie – IBM”.
Sesja „Izba od kuchni” obejmowała zajęcia: „Izba dla lekarzy”, czyli sprawdź, co robimy dla Ciebie, „Po co to wszystko?”, czyli co lekarze robią w samorządzie, „Jak zostać prezesem ORL?”, czyli przyjdź, posłuchaj i działaj.
„Grupa trzymająca tablet” to hasło sesji, podczas której poruszano następujące tematy: „Lekarz online”, czyli co (z)robią social media w praktyce lekarza, „Hejterzy i ich ofiary”, czyli jednostka szybkiego reagowania na internetowy hejt, „Lekarz w social mediach”, czyli o granicach autopromocji.