4 maja 2023

Może być i dobrze, i tanio

Oferta szkoleniowa i sposoby jej sukcesywnego poszerzania dla lekarzy dentystów – to temat, z którym w tym numerze chciałbym zainteresować czytelników „Pulsu”.

autor: DARIUSZ PALUSZEK, wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów

Monitorowanie zmian legislacyjnych, wysyłanie impulsów do ich poprawiania i dostosowywania do realiów naszej pracy, dbanie o bieżące sprawy lekarzy dentystów należą oczywiście do głównych zadań komisji stomatologicznej naszej izby. Ale wśród nich jest jeszcze jedno, kluczowe, w którego wypełnianiu nie wyręczy nas ani inna izba okręgowa, ani inny samorząd, ani nawet Naczelna Izba Lekarska. Mam na myśli organizację wysokiej klasy tanich lub wręcz bezpłatnych szkoleń i warsztatów.

Nasza Komisja ds. Lekarzy Dentystów postawiła sobie za cel, by stomatolodzy pragnący rzetelnie realizować obowiązek doskonalenia zawodowego nie musieli rujnować się na kosztowne komercyjne kursy. Ponieważ OIL w Warszawie jest instytucją o wysokiej renomie i wiarygodnym partnerem, coraz łatwiej nam przekonywać ważnych graczy do współpracy, a producentów sprzętu stomatologicznego – do organizacji praktycznych warsztatów na terenie izby.

Wśród partnerów organizacyjnych mamy firmy będące liderami w swoich branżach nie tylko na rynku krajowym, ale też światowym. Co daje ta współpraca? Otóż dzięki niej zajęcia edukacyjne na terenie izby mają aspekt wysoce praktyczny. Współorganizatorzy zapewniają sprzęt do ćwiczeń i znakomitych dydaktyków. Uczestnicy zaś zobowiązani są tylko do symbolicznej opłaty, która najwyżej pokrywa koszt wykorzystanych do ćwiczeń materiałów. Warto podkreślić, że cena analogicznych zajęć komercyjnych jest wielokrotnie wyższa. Partnerskie zajęcia organizujemy cyklicznie, zainteresowanych odsyłam do listy szkoleń na stronie izby, w zakładce „Punkty edukacyjne”.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że żaden z naszych partnerów nie ma monopolu na współpracę z OIL w Warszawie. Rozmowy prowadzimy także z konkurującymi ze sobą przedsiębiorstwami, bo nie zależy nam na reklamie czyjegoś sprzętu, ale na promowaniu innowacyjnych procedur zabiegowych. Wszyscy wiemy, że ćwiczyć można na produktach jednej marki, a w gabinecie stosować urządzenia innej. Dla nas ważne jest, by dentyści zapoznawali się z nowymi możliwościami zawodowymi. I żeby nie musieli niczego testować dopiero w swoich gabinetach. Komu bowiem nie zdarzyło się kupić sprzętu, który potem musiał sprzedać, bo okazał się mu nieprzydatny…

Nasza renoma sprawia, że prowadzenia izbowych szkoleń podejmują się osoby, które mają naprawdę bogaty dorobek i wieloletnie doświadczenie w zawodzie. Dzięki temu nie tylko świetnie się znają na procedurze będącej materią szkolenia, ale także instynktownie wyczuwają, jakie problemy może napotkać dentysta podczas pracy zabiegowej na określonym sprzęcie.

Cykliczne szkolenia są oczywiście jednymi z wielu organizowanych przez komisję wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów OIL w Warszawie. Ponadto także w tym roku wspólnie z oddziałem warszawskim PTS pracujemy nad organizacją przekrojowych szkoleń weekendowych. W czerwcu zapraszamy ponownie na Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne, o których więcej informacji znajdą Państwo na sąsiedniej stronie. A wraz z Wydziałem Lekarsko-Stomatologicznym WUM zachęcamy do udziału 19 maja w Konferencji „Zachód – Wschód 2023”.