18 grudnia 2019

#WSPÓLNE ŚWIĘTA

Puste miejsce przy wigilijnym stole to nie tylko tradycja, ale i zobowiązanie, by być ludzkim i dbać o więzi z rodziną. Dlatego rok temu po raz pierwszy Komisja Młodych Lekarzy Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie poruszyła trudny problem, z którym spotyka się w swojej karierze praktycznie każdy lekarz. Co roku w okresie świątecznym do szpitali trafiają osoby starsze, mimo braku wskazań medycznych. Powody porzucania bliskich są różne, od postaw egoistycznych po bezsilność i brak wiedzy, jak inaczej poradzić sobie w zaistniałej sytuacji.

Po raz kolejny w czasie kampanii mówimy głośno o cichym problemie, gdy świąteczna hospitalizacja osób starszych jest wynikiem sytuacji rodzinnej, a nie medycznych wskazań.
Małymi krokami próbujemy zmienić rzeczywistość, by święta stały się okresem pełnym życzliwości, wzajemnego wsparcia i dobroci. Hasłem kampanii jest „Buduj więzi – święta spędź z bliskimi”.

Życzymy wszystkim prawdziwie spokojnych i radosnych świąt w gronie najbliższych.

Komisja Młodych Lekarzy

Jeżeli życie jest darem Bożym…, to powinno być też dla Was ostatecznym i nieodmiennym punktem odniesienia, który stale trzeba mieć na uwadze we wszystkich działaniach i ich fazach należących do tak delikatnej sztuki.

Wasza służba odnosi się do istoty żyjącej od pierwszego momentu, kiedy wykwita zawsze nowa i zdumiewająca tajemnica życia – i dlatego ta Wasza służba nabiera prawie że bezpośrednio charakteru sakralnego”.

Św. Jan Paweł II

przemówienie w szpitalu San Giacomo, 21 XII 1980

Niech święta Bożego Narodzenia będą dla Was okazją
do wzmocnienia sił wewnętrznego człowieka i duchowego wzrostu.
Przeżywajcie je w gronie rodzinnym, w atmosferze radości i zasłużonego odpoczynku,
aby odnowione siły przemienić w gorliwą służbę człowiekowi choremu.
Niech udziela się Wam radość i śpiew aniołów,
zdumienie pasterzy oraz zachwyt Maryi i Józefa.

Gloria in excelsis Deo.

Krajowy duszpasterz służby zdrowia

  1. Arkadiusz Zawistowski

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum