2 lutego 2020

Malarstwo

Włodzimierz Cerański – chirurg

Maluje od ponad 40 lat w technice olejnej a obecnie akrylowej. Uczestnik wielu plenerów różnych organizatorów. Od 20 lat organizuje Ogólnopolskie Plenery Malujących Lekarzy pod egidą Komisji Kultury NRL, której jest członkiem.

Jest członkiem Związku Polskich Malarzy i Grafików oraz Stowarzyszenia Marynistów Polskich, w którym pełni funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego.

Od 2009 roku prowadzi pracownię malarską w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie. Miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Przedstawiamy kilka obrazów twórcy malowanych od wiosny do jesieni roku koronawirusa – 2020.

Kontakt:

e-mail: w.ceranski@oilwaw.org.pl

tel.: 602121084


Paweł Symonowicz – lekarz medycyny, chirurg-urolog. Wieloletni zastępca ordynatora Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Praskiego w Warszawie. Ukończył Akademię Medyczną w Warszawie w 1997 r. Pracuje zawodowo od ponad 40 lat. Pomimo przejścia na emeryturę w dalszym ciągu zajmuje się leczeniem chorych, jak również prowadzi praktykę ambulatoryjną w zakresie kompleksowej diagnostyki i leczenia schorzeń układu moczowego.

Od najmłodszych lat miał tzw. szeroki kontakt ze sztuką. Pochodzi z rodziny z tradycjami artystycznymi. Pierwsze lekcje rysunku i malarstwa udzielał mu dziadek. Już w szkole podstawowej wykazywał się zdolnościami plastycznymi. Malarstwo stało się jego pasją. W liceum uczęszczał na dodatkowe zajęcia plastyczne. Jego pasją stało się nie tylko malowanie obrazów, ale również zwiedzanie wystaw. Dużo czasu poświęcał zgłębianiu wiedzy o sztuce.

W liceum myślał o kontynuowaniu swojej pasji artystycznej i rozpoczęciu studiów w Akademii Sztuk Pięknych. Jednak marzenie o byciu artystą-plastykiem pokonała druga wielka miłość – medycyna.

Studiując na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie w chwilach wolnych malował obrazy. Swoje prace wystawiał w klubie studenckim „Medyk”.

Jego prace można było oglądać na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych m. in w galerii Szpitala Praskiego w Warszawie, Galerii „Zacisze”, w Galerii „Na Skrajnej”, w Klubie Lekarza w Łodzi.


Zofia Bachowska Musiał – lekarz dentysta. Maluje od około 20 lat techniką olejną i pastelami. Malarstwa i rysunku uczyła się u Lidii Żmihorskiej i prof. Artura Winiarskiego. Należy do Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków i Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Obecnie maluje w pracowni zorganizowanej przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie. Uczestniczyła w licznych wystawach i plenerach malarskich organizowanych przez Naczelną Radę Lekarską i WSP. Corocznie bierze udział w Ogólnopolskiej Wystawie Malujących Lekarzy w Łodzi. Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i zagranicą.

Tadeusz Wolski – od 25-ciu lat w chwilach wolnych od pracy maluje obrazy w technice olejnej. Zawsze inspiracją była natura i jej znaki. W naturze znaki są jak pismo, trzeba je tylko po swojemu odczytać. Inspiracją do namalowania obrazu może być pejzaż, czy też zwykłe, zniszczone, nikomu niepotrzebne  przedmioty codziennego użytku, jako symbol przemijania, albo odbicie zachodzącego słońca w kałuży błota. W 2012 roku po pozytywnej weryfikacji został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków.


Anna Grzybowska – należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Od 2006 roku związana jest z Pracownią Malarską Jacka Bukowskiego oraz grupą malarską „Cytadela”. Maluje w technice olejnej i pastelowej. Jej prace znajdują się w zbiorach Domu Carla i Gerharda Hauptmannów w Szklarskiej Porębie – Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Miejskiego w Brodnicy, Malarskiej Kolekcji Florystycznej Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie, Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i w Częstochowie oraz w zbiorach prywatnych.

Wystawy indywidualne:
2006 – Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie; 2007 – Galeria Warszawskiej Szkoły Zarządzania;
2011 – „Fangorówka” – Galeria Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie; 2018 – Centrum Łowicka w Warszawie.
Kilkadziesiąt wystaw zbiorowych.


Katarzyna Dowgier-Malinowska – specjalista chorób wewnętrznych i medycyny pracy. Maluje 10 lat w pracowni lekarzy malarzy przy OIL w Warszawie. Przedtem 3 lata uczyła się malarstwa w Akademii przy Liceum Plastycznym w Warszawie na ul. Smoczej. Uczestniczyła w 7 plenerach, 3 warsztatach w ASP w Warszawie. Brała udział w 11 wystawach zbiorowych lekarzy malarzy i Domach Kultury w dzielnicy Targówek i w Piastowie. Od zawsze chciała malować, ale praca zawodowa, permanentne kształcenie i rodzina bardzo ją angażowały. Emerytura i praca w niepełnym wymiarze umożliwiły jej spełnienie się w malarstwie i odreagowanie bardzo intensywnego i stresującego czasu. Lubi malować akrylami w pracowni z kolegami lekarzami, chętnie słucha ich rad i podejmuje wyzwania – np. malowanie kopii, tworzenie kolaży lub inspirowanie się klasykami. Pisze bajki i je ilustruje. Od 22 lat jest mieszkanką Zacisza, uczestniczy w spotkaniach Klubu Ludzi Kultury DK „Zacisze”.


Anna Boszko – absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Od 1997 roku uczęszcza do Pracowni Malarskiej Jacka Bukowskiego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Bierze udział w licznych plenerach i wystawach. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych malarstwa.


Stefan Welbel – urodził się w Warszawie w rodzinie lekarskiej. Zamiłowaniu do rysowania , które przejawiał już od dzieciństwa, pozostał wierny przez całe życie. Po maturze w latach 1952-1956 studiuje na Wydz. Historycznym U.W. Interesuje się architekturą i sztukami plastycznymi, uczestniczy w seminarium prof. Stanisława Herbsta. W latach 1957-1965 odbywa studia i staże w Akademii Medycznej w Warszawie. W latach 1965-1967 w wojskowej służbie okresowej jako oficer i lekarz. Od 1967 do 2003 pracuje naukowo w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Doktorat w zakresie psychiatrii społecznej w 1981. Od 2002 r. nadal uczestniczy we wszystkich plenerach i wystawach poplenerowych organizowanych przez Okręgową Izbę Lekarską. Liczne wystawy prac w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Kościanie. Ostatnia wystawa we wrześniu 2019 r. w Konstancinie w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody. Posiada talent nie tylko rysowniczy, ale i poetycki. Jest autorem wielu zabawnych wierszyków dla dorosłych i dzieci. Gra na fortepianie.


Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

-->