29 maja 2014

Z Delegatury Radomskiej

W trosce o zdrowe zęby

Całodniowe spotkanie w siedzibie CKD zatytułowano „Nowoczesne metody pracy wyzwaniem współczesnej stomatologii”. W ogólnopolskiej konferencji brali udział lekarze, technicy dentystyczni, asystentki i higienistki stomatologiczne.

Podczas części teoretycznej uczestnicy wysłuchali wykładów poświęconych nowoczesnym metodom pracy we współczesnej stomatologii. Michał Kluczkowski, dyplomowany higienista zatrudniony w jednej z trójmiejskich klinik, opowiadał o różnych aspektach swojej profesji. Przekonywał, że oprócz zabiegów wykonywanych w gabinecie, niezmiernie ważna jest profilaktyka domowa. – Należy bardzo dokładnie edukować pacjentów, bo to, jak dbają o higienę na co dzień, stanowi w dużej mierze podstawę naszego sukcesu – tłumaczył.
Agnieszka Gromadzka, przedstawicielka jednej z czołowych firm produkujących sprzęt stomatologiczny, przestrzegała przed niebezpieczeństwem zakażeń oraz infekcji, na jakie narażeni są pracownicy gabinetów dentystycznych.
Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład dr. Tomasza Dzieniakowskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Ergonomii Stomatologicznej, który odbył staże i szkolenia w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej i Chinach. Jest także współtwórcą pierwszego programu nauczania ergonomii stomatologicznej w Instytucie Stomatologii w Łodzi.

W drugiej części konferencji odbyły się warsztaty, m.in. praktycznego wykorzystania koferdamu i przeprowadzania zabiegu wybielania zębów.

Stomatologia była również tematem konkursu plastycznego „Radości ze zdrowego uśmiechu”, zorganizowanego przez Delegaturę Radomską Okręgowej Izby Lekarskiej oraz Młodzieżowy Domu Kultury.
Temat konkursu nawiązywał do hasła tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. – Ze zdrowych zębów cieszyć się można i nawet trzeba. Wiąże się to z wieloma przyjemnymi rzeczami: jedzeniem, śmiechem, gwizdaniem czy śpiewaniem. Od wczesnego dzieciństwa do późnej starości – mówiła podczas wernisażu pokonkursowej wystawy Agnieszka Leśniak-Trześniewska, stomatolog oraz jurorka, która oceniała prace młodych twórców wspólnie z lek. dent. Ewą Miękus-Pączek i artystą plastykiem Janem Andrzejem Jasińskim.

„Radości ze zdrowego uśmiechu” należało „przemycić” w konkursowych prezentacjach. Wpłynęły aż 182 prace malarskie i rysunkowe z 15 placówek oświatowych Radomia. Jury podkreślało wysoki poziom artystyczny, ucieczkę od schematów i dobry warsztat, szczególnie najmłodszych autorów.

Uroczysty wernisaż pokonkursowej wystawy i wręczenie nagród oraz wyróżnień odbyło się 20 marca w MDK. Uhonorowani twórcy nie ukrywali emocji. – Rysowanie było fajną zabawą, ale także trochę nauką. Teraz już wiem, że warto dbać o zęby, bo to zapewnia uśmiech na długo – stwierdziła jedna z młodych uczestniczek konkursu.

Nagrody zdobyli: Julia Waniek, Paulina Kaczor, Barbara Kęsik, Emilia Zawadzka, Ewa Dobielska i Karolina Nowocień.

Rafał Natorski


Odczarowana choroba

Zespół Downa nie jest chorobą, lecz częścią naszego bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa biologicznego – przekonywali pomysłodawcy akcji społecznej, którą zorganizowano w Radomiu.

Najbardziej widowiskowym elementem projektu „Odczarować zespół Downa” była plenerowa wystawa na radomskim deptaku. Przechodnie z zainteresowaniem oglądali efekty sesji fotograficznych, podczas których chorym dzieciom towarzyszyli znani muzycy, artyści, dziennikarze i sportowcy. Niezwykłe zdjęcia wykonali członkowie Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Zwieńczeniem akcji była konferencja „Samorząd a wychowanie: odczarować zespół Downa”, którą zorganizowano w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała ciekawych wystąpień. Prof. Andrzej Kochański z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk opowiadał o perspektywach terapeutycznych w zespole Downa, a Barbara Szostak, wieloletni dyrektor Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych, radziła, jak trafić do serca i umysłu dziecka z niepełnosprawnością intelektualną.
Podczas konferencji można było obejrzeć także prezentację twórczości młodych ludzi z zespołem Downa.

raf


Mistrzostwa lekarzy w półmaratonie

21 kilometrów i 97,5 metra – to dystans, który będą musieli pokonać uczestnicy 1. Mistrzostw Mazowsza Lekarzy w Półmaratonie. Impreza odbędzie się 22 czerwca w Radomiu, a organizatorzy czekają na zgłoszenia.

Naszym celem jest integracja środowiska lekarskiego i popularyzowanie w nim biegania. Chcemy także w ten sposób promować Radom – tłumaczy znany radomski chirurg Dariusz Orczykowski, jeden z pomysłodawców zawodów i wielki miłośnik biegania, który może pochwalić się udziałem w blisko 50 maratonach i półmaratonach.
Lekarskie zmagania odbędą się w ramach 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca ’76. Mogą w nich uczestniczyć osoby z całej Polski, warunkiem jest posiadanie prawa wykonywania zawodu na terenie RP i aktualnych badań lekarskich oraz podpisanie oświadczenia o stanie zdrowia.
Zapisy chętnych prowadzone są do 19 czerwca na stronach internetowych: http://www.maratonypolskie.pl, http://www.datasport.pl,http://www.polmaratonradom.pl. 21 i 22 czerwca będzie można zgłosić swój akces w biurze zawodów. Opłata startowa wynosi 30 zł. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal i koszulkę.
– Lekarzy, którzy zapisali się wcześniej do 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca ’76, prosimy o zaktualizowanie zgłoszenia, żeby znaleźli się także na liście naszego biegu – dodaje Dariusz Orczykowski.
Organizatorami 1. Mistrzostw Mazowsza Lekarzy w Półmaratonie są: Stowarzyszenie „Biegiem Radom!”, prezydent Radomia i Delegatura Radomska Okręgowej Izby Lekarskiej.

raf

Archiwum