Pełnomocnik ds. Zdrowia Lekarzy i Lekarzy Dentystów
Dodatkowe informacje
Okręgowe rady lekarskie są zobowiązane do zorganizowania pomocy lekarzom i lekarzom dentystom, których stan zdrowia ogranicza lub uniemożliwia wykonywanie zawodu. W tym celu powoływany jest pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów, który pomaga określić problem, z jakim zwraca się do niego lekarz oraz ułatwia wybór najlepszej pomocy psychologicznej, terapeutycznej i psychiatrycznej.
Kontakt z pełnomocnikiem może nawiązać każdy lekarz, który podejrzewa u siebie wypalenie zawodowe, zmaga się z problemami natury psychicznej lub uzależnieniami. W celu uzyskania ogólnych informacji o możliwościach pomocy lekarzowi do pełnomocnika może zgłosić się także członek jego rodziny bądź inny lekarz.
Funkcję pełnomocnika ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów OIL w Warszawie od września 2019 r. pełni Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, lekarka psychiatra, psychoterapeutka, certyfikowana liderka grup Balinta.
Kontakt z pełnomocnikiem
Osobiście online
Kontakt osobisty z pełnomocnikiem jest możliwy zdalnie via Skype, Google Hangouts lub Whatsapp (loginy udostępnione zostaną mailem/sms-em).
Telefon, sms, mail
Kontakt z biurem
Zadania pełnomocnika
- Wsparcie lekarzy z problemami zdrowia psychicznego – kierowanie na działające w ramach programu OIL sesje wsparcia psychoterapeutycznego (prowadzą współpracujący z OIL psychoterapeuci specjalizujący się w pomocy lekarzom; spotkania odbywają się na żywo w OIL lub online, a treść rozmów jest objęta tajemnicą);
- Udzielanie porad w zakresie dobrych praktyk w sytuacji, gdy chcemy pomóc innemu lekarzowi, którego stan zdrowia psychicznego nas niepokoi;
- W sytuacjach niepokojących sygnałów odnośnie wpływu stanu zdrowia lekarza na wykonywanie zawodu – kontakt z lekarzem, próba weryfikacji informacji, wsparcie w znalezieniu odpowiedniego leczenia, motywowanie I monitorowanie leczenia;
- Pełnomocnik może zgłosić fakt wystąpienia takie sytuacji do Prezesa ORL, jeśli aktualny problem zdrowotny lekarza wyraźnie utrudnia lub uniemożliwia zdolności do wykonywania zawodu i/lub lekarz nie wykazuje wglądu w swoje problemy i woli podjęcia/kontynuowania leczenia.