27 lutego 2009

To trzeba przeczytać

Ukazał się drugi tom wspomnień Profesora Stefana WESOŁOWSKIEGO „LATA DOJRZAŁE”.
Jest to w zasadzie diariusz, w którym dzień po dniu Autor, żyjący już ponad 100 lat, opisuje swoje zmagania z medycyną. Jego życiorysem można by obdzielić kilku innych profesorów i jeszcze zostałoby wiele.
Z pierwszym tomem wspomnień Stefana Wesołowskiego „OD KABARETU DO SKALPELA I LAZARETU” (wyd. w 2006 r.) mógł się Czytelnik zapoznać wcześniej. Obecnie wydany tom – skarbnica wiedzy o polskiej i światowej medycynie – obejmuje okres powojenny, tzn. od decyzji dotyczącej utworzenia Kliniki Urologicznej w Warszawie w roku 1948 do roku 2003.
Pasjonująca lektura. Można dowiedzieć się o przyjaźni Profesora z Księdzem Prymasem Stefanem Wyszyńskim oraz o przyjaźni z wieloma sławami ówczesnej medycyny, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Niezwykle sugestywnie opisuje Autor dzieje powstawania nowej Kliniki Urologicznej na terenie warszawskiego Szpitala Dzieciątka Jezus (powstałej tylko
i wyłącznie dzięki uporowi i staraniom prof. Wesołowskiego). Równie sugestywnie i obrazowo opisuje Profesor swój pobyt w Libii na Uniwersytecie Garyounis w Benghazi.
Tej książki reklamować nie trzeba – ponadstuletnie życie Profesora Wesołowskiego, poświęcone chorym, jest jej najwspanialszą reklamą.

Wiele koleżanek i kolegów pyta mnie, gdzie można kupić książkę Profesora. Informuję więc, że jest ona dostępna m.in. w trzech warszawskich księgarniach: na ul. Jana Pawła II 66 („Księgarnia J. Conrada”), w Al. Jerozolimskich 28 (przy rondzie „PALMA”) i na ul. Madalińskiego 4 (przy ul. Puławskiej).

Jerzy Borowicz

Archiwum