28 października 2010

System zdalnego fittingu i telerehabilitacji

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu otrzymał w Waszyngtonie Nagrodę XXI Wieku w kategorii Ochrona Zdrowia w konkursie The Computerworld Honors – najstarszym międzynarodowym konkursie wyróżniającym osoby i organizacje wykorzystujące technologie informatyczne dla dobra społeczeństwa.

Wykorzystanie najnowocześniejszych technik komputerowych i połączeń teleinformatycznych jest ogromną szansą dla powstania i rozwoju nowych standardów w opiece medycznej. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu od kilkunastu lat widzi potrzebę wdrażania w codziennej praktyce klinicznej nowoczesnych rozwiązań służących zwiększaniu efektywności diagnostyki i terapii oraz optymalizacji kosztów i czasu leczenia. Szczególną szansę na korzystanie z najlepszych rozwiązań teleinformatycznych mają dziś dzięki prof. Henrykowi Skarżyńskiemu pacjenci korzystający z implantów ślimakowych.
Opracowany przez zespół Instytutu „System zdalnego fittingu i telerehabilitacji” umożliwia zdalne przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań i pomiarów oraz przeprogramowanie systemu implantu z wykorzystaniem łącz internetowych. Innowacyjność oraz praktyczne korzyści tego rozwiązania docenili nie tylko pacjenci, ale i organizatorzy najbardziej prestiżowego konkursu The Computerworld Honors Program, który jest najstarszym międzynarodowym konkursem wyróżniającym osoby i organizacje wykorzystujące technologie informatyczne dla dobra społeczeństwa. „System zdalnego fittingu i telerehabilitacji” zdobył 7 czerwca br. w Waszyngtonie główną nagrodę „21st Century Achievement Award Winners” w kategorii „Ochrona zdrowia”. W tegorocznej edycji konkursu wśród nominowanych do nagrody w kategorii opieki zdrowotnej były także między innymi takie organizacje, jak: Kimberly-Clark Corporation, Singapore General Hospital, Caisse Nationale d’Assurance Maladie des Travailleurs Salariés (CNAMTS) – French National Health Insurance Fund for Salaried Workers. Nagrodę główną w innych kategoriach zdobyli między innymi: Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych Ameryki (transport) czy Lifespan (organizacje non-profit).
Uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się w czerwcu br. w Domu Dziennikarza w Warszawie, mogli podczas transmisji na żywo – na prawie sześciometrowym ekranie – obserwować m.in. konsultację pacjenta w Radomiu, zobaczyć, jak przebiega omówienie rehabilitacji dwujęzycznego implantowanego dziecka w Kajetanach oraz w Odessie, a także podejrzeć zajęcia studentów na UMCS w Lublinie oraz telefitting w Olsztynie.

Renata Korneluk

Archiwum