13 lutego 2012

Z Mazowsza

Zmiany w Pruszkowie
Rada powiatu pruszkowskiego przyjęła uchwałę o przekształceniu – przez rozszerzenie działalności – Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pruszkowie.

Zgodnie z uchwałą zmieni się struktura organizacyjna pruszkowskiej placówki. W przychodni rejonowej utworzona zostanie poradnia stomatologiczna, która będzie funkcjonować na podstawie kontraktu z NFZ. Dodatkowa działalność pozwoli na wykorzystanie nieużywanych gabinetów, a tym samym zwiększenie efektywności ekonomicznej szpitala. Placówka wszelkie prace dostosowawcze wykona za swoje pieniądze.

***

Gruzińskie Medale Honoru
W styczniu br. w siedzibie Ambasady Gruzji prof. Henryk Skarżyński odebrał z rąk pierwszej damy Gruzji Sandry Roelofs Saakaszwili oraz ambasadora Gruzji w Polsce Konstantina Kawtaradze Medal Honoru.

To odznaczenie, którym nagradza się obywateli Gruzji za szczególny wkład w odrodzenie kraju i godną służbę. Prof. H. Skarżyński wraz z zespołem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, w ramach współpracy z Gruzją, organizuje m.in. staże i szkolenia dla tamtejszych lekarzy w zakresie diagnostyki i leczenia wad słuchu oraz mowy. W ostatnich latach, dzięki zaangażowaniu prof. Skarżyńskiego, gruzińscy pacjenci zostali objęci w Polsce profesjonalną diagnostyką i leczeniem. Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili odznaczył Medalem Honoru również dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie dr. n. med. Macieja Piróga oraz dr n. med. Lidię Ziółkowską z Oddziału Kardiologii za szczególną troskę i opiekę nad pacjentką z Gruzji. Medal przyznano za uratowanie życia 13-letniej dziewczynce. Trafiła ona do Polski z obozu dla uchodźców, w którym znalazła się po licznych bombardowaniach Gori w czasie konfliktu rosyjsko-gruzińskiego w 2008 r. Podczas badania wykryto szmery nad sercem i skierowano ją do Kliniki Kardiologii CZD, gdzie zdiagnozowano wadę serca. Po zabiegu, który dziewczynka przeszła w naszym szpitalu, została przeniesiona do rezydencji ambasadora Gruzji w Polsce i nadal była otoczona troskliwą opieką dr Ziółkowskiej. Obecnie mieszka i uczy się w Tbilisi. Medal Honoru został ustanowiony w 1992 r., jest nadawany osobom, które swoim aktywnym działaniem oraz szlachetnymi czynami wpłynęły na ożywienie i rozwój Gruzji.

***

Medale im. dr. Tytusa Chałubińskiego dla zasłużonych
Z okazji obchodów 90-lecia Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 14 stycznia 2011 r. Kapituła Medalu im. dr. Tytusa Chałubińskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym przyznała najwyższe odznaczenie zasłużonym, byłym i obecnym pracownikom Kliniki Otolaryngologii.

Medalem uhonorowano: prof. Grzegorza Janczewskiego, prof. Teresę Goździk-Żołnierkiewicz, prof. Jana Kusia, prof. Bogusława Moszyńskiego, prof. Edwarda Zawiszę, prof. Wandę Mitkiewicz-Bochenek, prof. Henryka Skarżyńskiego, prof. Andrzeja Kukwę, prof. Antoniego Krzeskiego, prof. nadzw. Barbarę Maniecką-Aleksandrowicz, prof. nadzw. Ewę Osuch-Wójcikiewicz, prof. nadzw. Bolesława Samolińskiego, prof. nadzw. Stanisława Bienia, dr hab. Joannę Frubę, prof. nadzw. Krzysztofa Kochanka, dr hab. Wandę Makowską, dr. hab. Zbigniewa Sonnenberga, dr. med. Pawła Dobrzyńskiego. Medale wręczył rektor WUM prof. Marek Krawczyk.

***

Wyróżnienie dla mławskiego szpitala
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mławie znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu najlepszych przedsiębiorstw, pod nazwą „Gazela Biznesu”.

Ranking dotyczy najszybciej rozwijających się firm w Polsce. Podstawą do ustalenia kolejności w tym zestawieniu był procentowy wzrost obrotów przedsiębiorstw z różnych branż naszej gospodarki w ciągu roku. W przypadku mławskiego szpitala wyniósł 154,65 proc., co dało placówce siódme miejsce w Polsce i trzecie w województwie mazowieckim.

***

Remont szpitala w Siedlcach
Trwają prace budowlane na terenie starego szpitala w Siedlcach.

Obecnie budowlańcy skupiają się na pracach we wnętrzach: wyburzają stare ścianki i stropy. W odnowionym zabytkowym budynku zostanie ulokowany oddział psychiatryczny, poradnie zdrowia psychicznego i leczenia uzależnień. Nowe jednostki przeprowadzą się w I kwartale 2012 r.

***

Kolejne szpitale marszałkowskie spółkami
Od 1 stycznia br. pierwsze dwa szpitale Samorządu Województwa Mazowieckiego funkcjonują jako spółki – Szpital Bródnowski i Szpital Wojewódzki w Siedlcach.

W I kwartale 2012 r. zmiany obejmą kolejne – Centrum Stomatologii w Warszawie oraz Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu. Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2011 r. rozpoczął proces przekształcenia pięciu szpitali w sześć spółek. Jednak decyzje w tej sprawie zapadły już w lipcu 2009. Wówczas władze Mazowsza zaplanowały przekształcenie pięciu placówek: Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego, Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu, Wojewódzkiego Centrum Stomatologii w Warszawie, Centrum Rehabilitacji im. prof. Mariana Weissa STOCER w Konstancinie-Jeziornie oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach.

***

Nowa stacja dializ w Grójcu
Mieszkańcy nie będą już musieli jeździć na dializy do Radomia, Warszawy czy Otwocka.

Stacja znajduje się na terenie szpitala w Grójcu. NZOZ Centrum Dializ w Grójcu oprócz swojej zwykłej działalności chce też prowadzić akcje profilaktyczne i prozdrowotne na rzecz mieszkańców miasta i powiatu.

pk

Dla pacjentów
Warszawskie publiczne zakłady lecznictwa otwartego od dłuższego czasu wydają bezpłatne biuletyny – informatory dla pacjentów.

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz od kilku lat wydaje kwartalnik „Zdrowie Pacjenta”. ZOZ ten stale modernizuje i powiększa swoje liczne placówki, które są rozmieszczone na Żoliborzu, Bielanach i w Łomiankach. Dlatego prawie w każdym numerze znajdujemy informacje o nowych inwestycjach na terenach północnej części Warszawy.
Najważniejsze artykuły poświęcone są poradom lekarskim na temat zdrowego odżywiania i dietetyki, informacjom o zagrożeniach i objawach poszczególnych chorób, opiece nad kobietą ciężarną, a także o rehabilitacji i pomocy niepełnosprawnym. W każdym numerze znajdują się też materiały poświęcone innym dziedzinom życia niż zdrowie, np. sztuce, rozrywce itp. Prócz tego zamieszczane są adresy i godziny przyjęć wszystkich przychodni, poradni i innych placówek pracujących w ramach ZOZ Żoliborz.

mkr

Światowy Dzień Chorego
Z okazji Światowego Dnia Chorego z inicjatywy Zakonu Posługujących Chorym – Ojców Kamilianów oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w Warszawie odbyło się spotkanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z przedstawicielami organizacji społecznych zrzeszających pacjentów.

Spotkania takie mają miejsce co roku podczas Forum Liderów Organizacji Pacjentów. Tegoroczne było szóste. W spotkaniu wzięli udział także: Jakub Szulc, wiceminister zdrowia, Artur Fałek, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej, i Maciej Dworski, wiceprezes NFZ ds. medycznych. Prowadził je o. Arkadiusz Nowak, prowincjał Zakonu Kamilianów, dyrektor Instytutu Praw Pacjenta.
Dyskusję zdominowały skargi i interwencje pacjentów związane ze zmianami w ustawie refundacyjnej. Między innymi przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera przypomnieli, że nowe przepisy spowodowały znaczny wzrost ceny leku transdermalnego, pozbawiając część pacjentów możliwości leczenia się. Pacjenci z organizacji zrzeszający chorych na łuszczycę skarżyli się, że nie wszyscy kwalifikowani do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym zostali objęci niedawno przyjętym programem lekowym. W jednym z regionów z 25 pacjentów tylko pięciu ma tę możliwość. Program lekowy na łuszczycę plackowatą, mimo zapowiedzi, nadal nie jest zatwierdzony i wprowadzony w życie. Rodzice dzieci cierpiących na moczenie nocne postulowali wprowadzenie leków hormonalnych na listy refundacyjne.

mkr

Czy zmieni się cena plastrów na Alzheimera?
Od nowego roku, w wyniku zmian na liście leków refundowanych, znacznie wzrosła cena rywastygminy – leku transdermalnego (forma pozajelitowa w postaci plastrów), stosowanego przez pacjentów z chorobą Alzheimera.

Obecnie plastry znalazły się w jednej grupie limitowej ze znacznie tańszymi tabletkami. Ponieważ cena faktyczna plastrów jest wysoka, pacjent będzie dopłacał teraz znacznie więcej. Część chorych (a raczej ich rodzin i opiekunów) ze względów finansowych nie będzie w stanie wykupywać leku.
Zdaniem specjalistów specyfik ten jest najskuteczniejszą formą terapii, szczególnie ważną dla tych, którzy nie mogą przyjmować leków w postaci pastylek, oraz dla dużej grupy pacjentów, u których w przebiegu choroby występują zaburzenia psychiczne, a w efekcie odmowa przyjmowania jakichkolwiek środków medycznych. Lek wprawdzie nie leczy Alzheimera, ale opóźnia jego postęp. Plastry są łatwe w użyciu, nie powodują żadnych skutków ubocznych.
Problemowi temu poświęcona była konferencja zorganizowana w styczniu br. przez Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Andrzej Włodarczyk, wiceminister zdrowia, wyjaśnił przyczyny zmiany na liście leków refundowanych w tej kwestii. Lek jest jedynym tego typu na rynku, chronionym patentem, i producent – monopolista nie chciał obniżyć ceny. Ale obecnie trwają kolejne negocjacje z firmą produkującą specyfik, być może zatem już na kolejnej liście plastry znajdą się w nowej cenie.
W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi od 250 tys. (wg MZ) do 400 tys. (wg Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera) osób. 14 krajów Unii Europejskiej ma już rozwiniętą pełnoprofilową opiekę nad takimi chorymi. Stworzenie tego typu opieki, konieczne ze względu na starzenie się społeczeństw UE i prognozy demograficzne, zostało zalecone krajom członkowskim przez Parlament Europejski Deklaracją nr 08. W Polsce nie mamy systemu opieki nad ludźmi starszymi, nie mamy też dostatecznej liczby specjalistów geriatrii.
W całym kraju pracuje zaledwie 120 geriatrów. Jednym z elementów takiego systemu opieki może stać się zreorganizowany Instytut Reumatologii. Rozbudowany, zarówno w Warszawie przy Spartańskiej, jak i w Konstancinie, poszerzyłby swój profil medyczny o geriatrię i rehabilitację.

mkr

Archiwum