Obradujący w Warszawie, pierwszy w historii, Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów wyłonił swój samorząd zawodowy – prezesem Krajowej Izby Fizjoterapeutów został Maciej Krawczyk.
Zjazd jest dwudniowy – na środę zaplanowano przyjęcie regulaminu i wybór władz samorządu, na czwartek zaś – określenie działań samorządu na najbliższe cztery lata. Kontrkandydatem Macieja Krawczyka był Dariusz Dziadzio, rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Fizjoterapii. Delegaci mają wybrać oprócz prezesa także m.in. wiceprezesów Krajowej Rady Fizjoterapeutów i jej członków, Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i jego zastępcę, członków Komisji Rewizyjnej oraz członków Sądu Dyscyplinarnego.
Powstanie samorządu fizjoterapeutów umożliwia ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, którą uchwalono we wrześniu 2015 r., a która weszła w życie w połowie roku. Reguluje ona m.in. kwestie wykonywania zawodu, kształcenia i działania samorządu zawodowego. Do czasu opracowania tej regulacji działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych mógł założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii były wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.
Ustawa przesądziła, że zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Określiła szczegółowo wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód, oraz wprowadziła Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów. Określono w niej, że wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega m.in. na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta; kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych. (PAP)
Tagi: fizjoterapeuci, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, samorząd zawodowy fizjoterapeutów