Do 2028 r. w całej Polsce ma pozostać 18 dyspozytorni medycznych – po jednej w każdym województwie i po dwie, z racji wielkości i specyfiki, w województwach mazowieckim i śląskim.
– Uruchamiamy na terenie całego kraju System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego” – zapowiedział wiceszef MZ Marek Tombarkiewicz, który uczestniczył w krajowej naradzie dotyczącej m.in. tej kwestii.
Jak dodał, dzięki takiemu rozwiązaniu każdy z pacjentów będzie miał pewność, że pomoc dotrze do niego szybciej i w sposób pewny.
Plany wdrożenia systemu pojawiły się już w 2007 r., a ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym została zmieniona w 2010 r. – Ubolewam, że zmiany były przez lata wprowadzane w życie tak nieskutecznie. Ciężko mi powiedzieć, dlaczego tak było – powiedział Tombarkiewicz.
Jak podkreślił wiceminister, podobne systemy funkcjonują w straży pożarnej i policji, czyli jest to trzeci dedykowany system – wspomagający pracę dyspozytorów medycznych. – Wojewoda odpowiada za niego na terenie województwa. Do tej pory nie było to realne do spełnienia. Poprzez wprowadzane zmiany będzie to w końcu możliwe – dodał Tombarkiewicz. (PAP)
Tagi: dyspozytorzy medyczni, ratownictwo medyczne, ratownicy medyczni, system wspomagania