3 stycznia 2018

Kukiz’15 apeluje do premiera o okrągły stół ws. służby zdrowia

Apelujemy do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i premiera Mateusza Morawieckiego o zorganizowanie okrągłego stołu ws. służby zdrowia, któremu miałby przewodzić prezydent Andrzej Duda – powiedział we wtorek wiceszef klubu Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

W proteście przeciwko niewystarczającym nakładom przeznaczanym na służbę zdrowia, w ostatnich tygodniach lekarze wypowiadali klauzulę opt-out, czyli zgodę na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Dzięki tym umowom szpitale są w stanie zapewnić całodobową opiekę lekarską.

„Chcemy, aby czym prędzej wszystkie środowiska wypowiedziały się nad własnymi pomysłami na ratowanie służby zdrowia” – zaapelował we wtorek w Sejmie członek komisji zdrowia Jarosław Sachajko.

Jak przyznał, nie ma zgody klubu Kukiz’15 „na zaniechania w służbie zdrowia”. „Zaniechania, jakie mamy w tej chwili w służbie zdrowia powodują to, że nasi krewni żyją o 6 lat krócej. W Europie Zachodniej średnia długość życia to jest co najmniej 6-7 lat dłużej. Zaniechania w służbie zdrowia powodują to, że dzieci do 5. roku życia prawie dwukrotnie częściej umierają niż w Europie Zachodniej” – mówił.

Jak dodał, „oddalanie tego problemu w nicość powoduje, że mamy cały czas marazm”. „Kolejne rządy odkładają ratowanie służby zdrowia na rok 2020, później 2030, a jest dalej tak jak było, czyli nic się nie zmienia” – stwierdził.

„Kolejki do szpitali i do zabiegów rosną, a obywatele płacą coraz więcej pieniędzy z własnej kieszeni na leczenie” – mówił Sachajko.

Szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł zaproponował, by – aby zapewnić wymaganą obsadę dyżurów – zastosować takie rozwiązania jak praca zmianowa lekarzy albo tzw. praca w czasie równoważnym. System równoważnego czasu pracy polega na zwiększeniu liczby godzin pracy w danym dniu lub tygodniu, na rzecz jej zmniejszenia w innym dniu, tygodniu albo udzieleniu dni wolnych. W okresie rozliczeniowym dopuszczalny wymiar czasu pracy nie może jednak być przekroczony.

W reakcji na niedobór lekarzy, Ministerstwo Zdrowia przygotowało też rozporządzenie, w którym zaproponowano dyrektorom szpitali większą swobodę w planowaniu dyżurów lekarskich. Projekt wprowadza możliwość „zaangażowania personelu medycznego, celem właściwego ich wykorzystania, w sytuacjach nierównego natężenia realizacji świadczeń w różnych komórkach organizacyjnych świadczeniodawcy”.

(PAP)

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie