9 kwietnia 2018

Mały organ – wielkie kłopoty

Gruczoł tarczycy waży zaledwie 30 g, a często staje się powodem ogromnych kłopotów zdrowotnych. Choroby tarczycy są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych na świecie.

W Polsce około 22 proc. mieszkańców cierpi na choroby gruczołu tarczowego bądź miało je w przeszłości. Kobiety statystycznie chorują dziewięciokrotnie częściej niż mężczyźni. Do czynników ryzyka wpływających na występowanie tych schorzeń zalicza się m.in. promieniowanie jonizujące i otyłość.

Wykryte wcześnie choroby tarczycy umożliwiają rozpoczęcie leczenia, a także ograniczenie groźnych dla zdrowia powikłań – mówi prof. Ireneusz Nawrot, sekretarz Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej. Szybkie chudnięcie, przybieranie na wadze, ospałość, nadpobudliwość, osłabienie czy trudności z koncentracją to niektóre symptomy niedoczynności tarczycy. Uczucie gorąca, zwiększona potliwość, duszność, kołatanie serca, drżenie rąk występują przy nadczynności.

Objawów jest więc wiele i to różnorodnych, chorzy często nie potrafią ich skojarzyć z rodzajem choroby albo bagatelizują je i nie zgłaszają się do lekarza. A przecież odpowiednio wcześnie wykryte, dzięki stosunkowo nieinwazyjnej diagnostyce (badanie hormonalne stężenia TSH – hormonu tyreo-tropowego, fT4 – wolnej tyroksyny w surowicy krwi oraz USG tarczycy) umożliwiają skuteczne leczenie.

Zmiany guzkowe (nowotworowe) oraz duży rozrost wola tarczycowego (guzowate, zamostkowe, uciskające drogi oddechowe) wymagają interwencji chirurgicznej. Pacjenci często nie decydują się na operację, obawiając się utraty głosu.

W dzisiejszych czasach zabieg ten jest bezpieczny, o ile przeprowadza go chirurg z dużym doświadczeniem – przekonuje prof. Marcin Barczyński, prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej. – Poza tym wiele ośrodków chirurgicznych (około stu) dysponuje już aparaturą do śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych.

W Polsce wykonuje się blisko 25 tys. operacji tarczycy rocznie, z czego 60 proc. to zabiegi usunięcia wola. Zapadalność na raka gruczołu tarczycowego rośnie, szacuje się, że o około 40 proc. rocznie.   mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum