9 maja 2018

Medycyna pracy – niewykorzystana szansa

Na czasie

Badania wstępne i okresowe, prowadzone w ramach medycyny pracy, są traktowane jako rutynowe, archaiczne, niemal jak zło konieczne. Konsultacje, może poza okulistyczną, nic nie wnoszą do wiedzy o zdrowiu pracowników. A jednak system medycyny pracy obejmuje opieką 12,5 mln osób, którym rocznie wykonuje się ponad 4,5 mln obowiązkowych badań okresowych. To ogromna liczba niewykorzystanych wyników i wydanych na badania środków. Lekarz medycyny pracy jest nierzadko jedynym lekarzem, do którego trafia pracownik.

Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani wydała raport „Medycyna pracy w prewencji chorób wywołanych wysokim stężeniem cholesterolu”, przygotowany pod redakcją prof. Artura Mamcarza (WUM, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne), w którym analizowane są skutki epidemii podwyższonego cholesterolu w naszym społeczeństwie i proponowane zmiany w systemie medycyny pracy, które mogłyby bardzo pomóc we wczesnym wykrywaniu chorób sercowo–naczyniowych.

Szacuje się, że podwyższony cholesterol może mieć nawet 60 proc. dorosłych Polaków, tj. 18 mln osób w wieku 18–79 lat. Wielu rodaków z wysokim stężeniem cholesterolu żyje w poczuciu pełnego zdrowia, nie mając świadomości istniejącego zagrożenia, 17 proc. już nie stosuje się do zaleceń lekarskich, a następne 15 proc. robi to nieskutecznie.

Autorzy raportu wnioskują o nowelizację rozporządzenia w sprawie prowadzenia badań lekarskich pracowników tak, aby zawrzeć w nim: „obowiązek wykonywania pełnego lipidogramu u wszystkich osób poddawanych badaniu wstępnemu lub okresowemu, u których nie wykonano takiego badania w ciągu poprzedzających 12 miesięcy, przy czym fakt wykonania powinien być odnotowany w dokumentacji medycznej”.

Dzięki temu lekarz medycyny pracy będzie miał unikalną możliwość wykrycia zaburzeń w stanie zdrowia pracownika na wczesnym etapie, a wynik obowiązkowego badania zwróci jego uwagę na problem. <

mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum