3 października 2018

RCO w ofensywie

Z Delegatury Radomskiej

Radomskie Centrum Onkologii od 1 lipca przeprowadza specjalistyczne operacje z zakresu chirurgii onkologicznej. Starania o podpisanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia trwały od czasu otwarcia placówki w czerwcu 2016 r. Apelowali o to radomscy radni, przedstawiciele Stowarzyszenia „Amazonki-Dana” oraz sami pacjenci. Choć RCO dysponowało 20-łóżkowym oddziałem chirurgicznym, salami operacyjnymi, w których można było wykonywać zaawansowane zabiegi laparoskopowe i endoskopowe, Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej, a także zespołem doświadczonych lekarzy i wykwalifikowanego personelu pomocniczego, NFZ regularnie odmawiał finansowania świadczeń. – Cieszymy się, że fundusz wysłuchał wreszcie głosu chorych, bo oni są tu najważniejsi. Dzięki tej decyzji pacjenci z Radomia mają na miejscu kompleksowy szpital onkologiczny – komentowała Dorota Ząbek, dyrektor placówki.

Przywrócić radość życia

Już kilka dni później zespół chirurgów pod kierunkiem ordynatora Oddziału Chirurgii Onkologicznej dr. hab. n. med. Zorana Stojceva z sukcesem zoperował kobietę cierpiącą na raka piersi oraz chorą z nowotworem żołądka. – Pacjentki czują się dobrze, w obu przypadkach nowotwory zostały usunięte.

Pod koniec sierpnia Zoran Stojcev przeprowadził pierwsze w Radomiu zabiegi rekonstrukcji piersi u kobiet poddanych wcześniej mastektomii z powodu nowotworu. U jednej z nich podczas jednego zabiegu wykonano tzw. podskórną mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją.

Lekarze z RCO podkreślają, że aspekt psychologiczny i samopoczucie kobiet z nowotworem piersi są niezmiernie ważne w leczeniu raka, a utrata piersi stanowi czynnik odbierający często radość życia i motywację do walki z chorobą. Szacuje się, że spośród 250–300 pacjentek operowanych rocznie w RCO z powodu raka piersi u około 60 będzie można przeprowadzić rekonstrukcję.

Pierwszy PET w Radomiu

W lipcu placówka uruchomiła także jednodniowy Oddział Gastroenterologii, w którym wykonuje się badania endoskopowe przewodu pokarmowego: gastroskopię i kolonoskopię. Miesiąc później została otwarta Poradnia Nefrologiczna. Świadczenia są finansowane w ramach kontraktu z NFZ.

Od kilku miesięcy w RCO przeprowadza się także badania pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) wykorzystywane do wykrycia nawet niewielkich zmian nowotworowych we wczesnej fazie rozwoju oraz monitorowania procesu leczenia. Placówka posiada jeden z najnowocześniejszych tego typu aparatów w Polsce.

RCO nie ma jednak kontraktu z NFZ na to badanie, dlatego za procedurę pobierane są opłaty. – Liczymy na to, że w przyszłości pozytonowa tomografia emisyjna zostanie zakontraktowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia – mówi Dorota Ząbek. <

Rafał Natorski

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum