1 kwietnia 2020

Świat bez szczepień?

Łukasz Durajski, przewodniczący Zespołu ds. Szczepień OIL w Warszawie

Dzisiaj jesteśmy w punkcie, w którym pacjenci mogą wyobrazić sobie świat bez szczepień. Pandemia koronawirusa pokazuje, jak niebezpieczne bywają wirusy, ale dotyczy to również innych patogenów. Świat patrzy na ręce naukowcom. Oczekiwania wobec ekspertów z dziedziny wirusologii są ogromne. Mnożą się pytania: kiedy powstanie szczepionka? Ile trwa produkcja szczepionki? Czy ona w ogóle powstanie? Niestety, odpowiedź na te wydawałoby się proste pytania jest bardzo skomplikowana. Czas produkcji szczepionek to jedno, a czas ich stworzenia i badań klinicznych to drugie. Wiemy, że na SARS CoV-1 (2002 r.) i MERS (2015) nadal nie powstały szczepionki. Obecnie trwają badania kliniczne, na ochotnikach, związane z opracowywaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Jakie wyzwania stoją dzisiaj przed wakcynologią? Ludzie oczekują usprawnienia reakcji świata nauki na nowe patogeny. Jednak przede wszystkim powinniśmy w pełni wykorzystywać możliwości, które są dostępne. Należy więc podjąć szeroką kampanię skierowaną do kobiet w ciąży w zakresie szczepienia przeciwko grypie i krztuścowi. Również osoby starsze powinny być objęte naszą szczególną uwagą, zachęcane do szczepień, gdyż są w grupie największego ryzyka.

Wśród personelu medycznego nie prowadzi się żadnej kontroli odbytych przez tę grupę zawodową szczepień. A przecież właśnie ona może powodować rozprzestrzenianie się patogenu. Należy podjąć kroki mające na celu realizację bezpłatnych, obowiązkowych szczepień dla personelu medycznego, bo np. odsetek zaszczepionych przeciwko grypie w całym społeczeństwie, ale także wśród personelu medycznego, jest alarmująco niski.

Kolejne ważne zagadnienie to korzystanie z nowych szczepionek, które na świecie są już powszechnie dostępne, sprawdzone, np. HPV – jedynej szczepionki, która chroni przed nowotworem, lub szczepionki przeciwko półpaścowi. Korzystajmy z tego, co nam daje świat nauki!

Jasne, że firmy prześcigają się w tworzeniu nowych, ulepszonych szczepionek. Przykładowo intensywnie badane jest połączenie szczepień w serogrupach ABCWY meningokoków. Trwają prace nad szczepionkami przeciwko pneumokokom w szerszym zakresie 15, a nawet 20 serotypów. Coraz więcej badań klinicznych przeprowadza się na świecie w zakresie chorób egzotycznych, takich jak malaria czy zika. W ostatnich miesiącach w Europie zarejestrowano chociażby szczepionki przeciwko dendze i eboli.

Świat w okresie pandemii koronawirusa zdecydowanie bardziej zaczął doceniać ogrom pracy, jaką wykonują wirusolodzy i inni naukowcy. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum