17 maja 2021

„Problemy Interny na Mazowszu maj 2021” – podsumowanie konferencji

Konferencja zorganizowana przez Oddział Warszawski Towarzystwa Internistów Polskich oraz Konsultanta Wojewódzkiego przy wsparciu Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie składała się z dwóch bloków – problemowego i wykładowego. W wydarzeniu uczestniczyło 50 lekarzy – online, za pośrednictwem specjalnej platformy. Przedstawiciele organizatorów i część wykładowców miała swoje wystąpienia w siedzibie izby.

Odbywająca się cyklicznie konferencja adresowana jest do ordynatorów i lekarzy pracujących w oddziałach wewnętrznych w szpitalach na Mazowszu. W ubiegłym roku konferencja z uwagi na sytuację epidemiczną nie odbyła się. W tym roku izba zapewniła techniczne wsparcie, umożliwiające przeprowadzenie przedsięwzięcia. Było to kolejne z wielu wydarzeń, jakie organizujemy lub współorganizujemy online bądź hybrydowo, częściowo w naszej siedzibie.

Część problemowa konferencji poświęcona internie na Mazowszu odbyła się 14 maja, a część wykładowa dotycząca pandemii koronawirusa miała miejsce 15 maja.

Pierwszego dnia prelekcje na temat problemów interny w Polsce miał Konsultant Krajowy prof. dr hab. Jacek Różański, natomiast o problemach interny na Mazowszu mówił Konsultant Wojewódzki dr n. med. Marek Stopiński. Głos zabierał prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski. W programie znalazły się wystąpienia zaproszonych gości, a byli to: prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, dyrektor Departamentu Lecznictwa MZ Michał Dzięgielewski, prezes Towarzystwa Internistów Polskich prof. dr hab. Jacek Imiela, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Tomasz Sławatyniec, dyrektor Szpitala Zachodniego Krystyna Płukis. Pod koniec spotkania dyskutowano o problemach kadrowych, finansowych, sprzętowych, lokalowych, rezydenturach oraz różnego typu zagrożeniach.

Drugiego dnia konferencji, gdzie skupiono się na internie w kontekście pandemii COVID-19, nad problemem depresji pochylił się prof. dr hab. Marcin Wojnar. Wykład dr. n. med. Jacka Kowalskiego dotyczył opieki nad pacjentem z COVID-19 – aktualnych wytycznych i praktycznych aspektów postępowania. Zagadnienie poruszone przez prof. dr. hab. Pawła Śliwińskiego to zmiany płucne po przebytej infekcji COVID-19, rekomendacje i postępowanie. O powikłaniach kardiologicznych po przebytej infekcji COVID-19 mówił prof. dr hab. Tomasz Hryniewiecki, o obecnym stanie wiedzy o szczepionkach przeciwko SARS-CoV-2 wypowiadał się prof. dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. Na koniec odbyła się dyskusja.

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie