Ciekawy program praktycznych szkoleń, zapoznanie się z działaniami i sensem istnienia samorządu zawodowego oraz okazja do integracji osób, które zaczynają staż podyplomowy lub są w jego trakcie – to idea zorganizowanego drugi raz przez naszą izbę Kick off Meeting.
Spotkanie zostało zorganizowane w pierwszy weekend października przez OIL w Warszawie we współpracy z Komisją Młodych Lekarzy i Komisją ds. Stażu Podyplomowego. Wzięło w nim udział 157 młodych lekarzy i lekarzy dentystów. Każdy z uczestników dowiedział się, jak funkcjonuje izba, jakie inicjatywy promuje, a przede wszystkim w czym pomaga medykom oraz jakie ich pomysły może zrealizować. Na tych m.in. zagadnieniach skupił się w swoim wykładzie o samorządzie Łukasz Jankowski, prezes ORL w Warszawie.
Samorząd, czyli środowisko
– Budujemy środowisko wewnętrzne, integrujemy się. Po to jest np. Kick off Meeting. Dbamy o lekarzy, ale też staramy się wpływać na to, co dookoła nas – mówił Łukasz Jankowski. Podkreślał, że samorząd jest swego rodzaju narzędziem pomocnym np. w starciu z nie zawsze przyjaznymi rozwiązaniami systemowymi lub w sytuacjach, gdy łamane są prawa lekarzy.
Prezes ORL zwracał również uwagę stażystów na szeroki zakres działań izby lekarskiej. Współczesny samorząd nie powinien ograniczać się do formułowania stanowisk i ogłaszania ich, ale korzystać z nowoczesnych form przekazu. Łukasz Jankowski przypomniał akcję pod hasłem „Polska to chory kraj”: – To była kampania społeczna, która pokazała nasze postulaty. Była bardzo dobrze przygotowana. Mieliśmy swoje spoty w telewizji. Przeprowadzenie tej kampanii przyniosło nam zainteresowanie mediów. Decydenci nie czytają pism, ale widzą kampanie społeczne promowane w całej Polsce, widzą ich zasięg medialny i społeczny odbiór. Dopiero wtedy czytają pisma. Izba ma narzędzia służące do upominania się o nasze sprawy.
Bliżej lekarzy
Młodzi lekarze powinni również pamiętać, że izba ma zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i szanse na rozwój zawodowy oraz osobisty. – W tej chwili właściwie codziennie prowadzone są zapisy na jakiś event, szkolenie przeznaczone dla lekarzy naszej izby. Część tych inicjatyw powstała oddolnie. Doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu narzucania tematów szkoleń. Czekaliśmy na głosy środowiska, które pozwoliłyby spełnić wasze najważniejsze potrzeby – mówił podczas prelekcji Łukasz Jankowski. Na koniec zachęcał stażystów do podejmowania własnych inicjatyw i zgłaszania ich Okręgowej Izbie Lekarskiej. – Zastanówcie się, co was denerwuje, a czego potrzebujecie. Zgłoście się z tym do nas. Zachęcam do aktywności i rozwijania naszego lekarskiego narzędzia, jakim jest izba.
Planując spotkania podczas Kick Off Meeting, izba przewidziała czas nie tylko na prelekcje, lecz także na luźniejsze, bezpośrednie rozmowy m.in. podczas kolacji i gry w kręgle.
Odpowiedź na Wasze pytania
Podczas licznych spotkań i wykładów prelegenci dzielili się swoimi samorządowymi doświadczeniami i przekazywali praktyczne wskazówki. Tematy wykładów wygłaszanych głównie przez członków OIL w Warszawie same w sobie stanowiły odpowiedź na najczęstsze pytania i wątpliwości lekarzy stażystów.
Prelekcje dotyczyły m.in. pracy nad doktoratem na studiach medycznych, pracy lekarza w POZ dorosłych i dzieci oraz w Nocnej Pomocy Lekarskiej, szczególnie ważnych wpisów w dokumentacji medycznej rezydenta. Tomasz Imiela, wiceprezes ORL, wygłosił wykład „Mali bogowie. Jak nie powinni umierać Polacy w 2021”. Stażyści mogli również wziąć udział w warsztatach z rozliczania karty stażu oraz prelekcjach poświęconych pozycji lekarza na rynku pracy. Krótki wykład na temat działalności i misji lekarskiego związku zawodowego wygłosiła przewodnicząca OZZL Regionu Mazowieckiego Agnieszka Serwan-Hałabuz.
W programie spotkania były także warsztaty poświęcone radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami w relacjach lekarza i pacjenta. Stażyści mieli okazję zapoznać się z prawnymi schematami postępowania w przypadku nieuzasadnionych roszczeń pacjentów. Jeden z wykładów miał na celu uświadomienie lekarzom ich praw pracowniczych podczas szkolenia specjalizacyjnego. Słuchaczom przybliżono również zasady prowadzenia dokumentacji medycznej oraz realia codziennej pracy lekarza na szpitalnym oddziale ratunkowym.
W kolejnych prelekcjach przedstawiono sposoby unikania sytuacji prowadzących do wypalenia zawodowego, zagadnienie funkcjonowania lekarzy w social mediach, realia zawodu lekarskiego w obliczu mobilnych rozwiązań w medycynie, zakładania działalności gospodarczej oraz technik negocjacyjnych stosowanych podczas prowadzenia prywatnej praktyki lekarskiej.
Po wielu godzinach spędzonych z ekspertami i pracownikami OIL w Warszawie uczestnicy Kick off Meeting podkreślali, że poczuli się pewniej, przede wszystkim dlatego, że poznali perspektywę i doświadczenia nieco starszych kolegów samorządowców. Zapytaliśmy ich, jak wyobrażają sobie własną lekarską przyszłość i o czym marzą. Wkrótce wyemitujemy film stanowiący efekt naszych rozmów.