4 maja 2023

Vademecum przedsiębiorcy ze stetoskopem (maj 2023)

Nawet najlepiej zorganizowany lekarz przedsiębiorca czasami o czymś zapomni. Czy da się to jakoś naprawić? Przyjrzyjmy się podstawowym narzędziom ratunkowym.

WNIOSEK O PRZYWRÓCENIE TERMINU

autor: KAMILA HOSZCZ-KOMAR

Prawdziwy miód na serce każdego zabieganego biznesmena. Potrafi uratować pozornie pogrzebaną sprawę. Kiedy możesz z niego skorzystać? W ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny, która uniemożliwiła Ci dopełnienie obowiązku w pierwotnym terminie. Przykładowo: jeśli przebywałeś w szpitalu od 1 do 10 stycznia, prośbę możesz złożyć tylko do 17 stycznia.

Jak to zrobić?

Składasz wniosek i dołączasz do niego:

  • dokumenty (jeśli istnieją) potwierdzające przyczynę niezałatwienia sprawy w terminie, takie jak wypis ze szpitala, dokumentacja medyczna, zaświadczenie o pożarze, ogłoszenie o klęsce żywiołowej itp. (dzięki temu organ będzie mógł ocenić, czy rzeczywiście opóźnienie nastąpiło nie z Twojej winy);
  • wszystkie dokumenty niezbędne do załatwienia sprawy, której terminu nie dochowałeś, np. odwołanie, zażalenie, wniosek dotyczący sprawy, której nie załatwiłeś w terminie;
  • jednocześnie musisz wykonać tę czynność, której terminu nie dotrzymałeś. Przykładowo, jeśli chcesz złożyć wniosek, a minął termin jego składania, musisz jednocześnie złożyć wniosek i prośbę o przywrócenie terminu.

Co dalej?

Organ, do którego występujesz o przywrócenie terminu, ma miesiąc na rozpatrzenie prośby. Może jednak wydłużyć ten czas maksymalnie do 2 miesięcy, o czym zostaniesz poinformowany. Możesz zostać poproszony o uzupełnienie braków we wniosku. Jeśli tego nie zrobisz, wniosek pozostanie bez rozpoznania. Inaczej mówiąc, Twoja prośba nie będzie dalej rozpatrywana.

Ważne!

  • Jeśli prośba dotyczy przywrócenia terminu wniesienia odwołania lub zażalenia, składasz ją do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu niższego stopnia.
  • Jeśli otrzymasz decyzję odmowną, możesz złożyć zażalenie. Jednak jeśli odmowa dotyczyła przywrócenia terminu: wniesienia odwołania, zażalenia lub wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Tego rodzaju postanowienie jest ostateczne.

Lista organów, do których możesz wystosować wniosek o przywrócenie terminu, znajduje się pod adresem biznes.gov.pl.

Urząd skarbowy

Zazwyczaj list lub telefon z urzędu skarbowego wywołuje zaniepokojenie nawet u uczciwych obywateli. Oczywiście, w przypadku niezłożenia pisma, uwag do protokołu kontroli, wyjaśnień możesz skorzystać z opisanego rozwiązania, czyli wniosku o przywrócenie terminu. Urzędy skarbowe oferują obywatelom jeszcze jedno koło ratunkowe w przypadku niewypełnienia w terminie obowiązku podatkowego albo celnego. Zatem jeśli:

  • nie złożyłeś zeznania podatkowego w terminie
  • nierzetelnie prowadziłeś księgi rachunkowe
  • nierzetelnie wystawiałeś faktury
  • nie zapłaciłeś lub zapłaciłeś nieodpowiedni podatek dochodowy (PIT lub CIT) lub podatek VAT
  • bezprawnie stosowałeś obniżone stawki VAT
  • bezprawnie stosowałeś zwolnienie z VAT
  • zataiłeś przed organem podatkowym prawdziwe rozmiary prowadzonej działalności gospodarczej
  • wyłudziłeś zwrot należności celnej
  • wyłudziłeś pozwolenie celne

możesz skorzystać z instytucji czynnego żalu, czyli dobrowolnego przyznania się do naruszenia przepisów podatkowych.

Jak to zrobić?

Składasz czynny żal, czyli zawiadamiasz o popełnieniu czynu zabronionego naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego, informując o istotnych okolicznościach popełnienia czynu (możesz to zrobić pisemnie w formie listu wysłanego za potwierdzeniem odbioru, przedstawić ustnie do protokołu lub online przez skrzynkę PUAP).

Jednocześnie dopełniasz obowiązków, w tym uiszczasz w całości zaległe zobowiązanie wraz z odsetkami. Kiedy? Im szybciej, tym lepiej.

Uwaga!

Podpisz zawiadomienie i złóż je osobiście. Załatwienie sprawy przez pełnomocnika może zostać uznane za zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia karnoskarbowego, a nie dobrowolne przyznanie się do winy sprawcy tego czynu.

  • Czynny żal powinien złożyć ten, kto nie dopełnił obowiązku. Jeśli wina leży po stronie biura księgowego, czynny żal składa to biuro, jeśli po stronie zarządu – czynny żal powinni podpisać wszyscy odpowiedzialni za uchybienie.
  • Aby był skuteczny, musisz złożyć czynny żal zanim urząd rozpocznie postępowanie przeciwko Tobie, np. w wyniku donosu.
  • Pamiętaj, że nie otrzymujesz pisma zwrotnego informującego o decyzji naczelnika.

Kiedy czynny żal Cię nie uratuje?

  • zostałeś wezwany w związku z popełnionym czynem zabronionym, a organy podatkowe udokumentowały już popełnienie przestępstwa lub wykroczenia skarbowego
  • jesteś w trakcie postępowania kontrolnego
  • zorganizowałeś grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego
  • nakłaniałeś inną osobę do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Cóż… najlepiej weź dwa tygodnie wolnego. ZUS jest jedną z najbardziej skostniałych instytucji. Jeśli Twoja sprawa nie należy do katalogu tych, które obsłużyłby zwykły chat bot, pojawiają się problemy. Wiele problemów. Skupmy się więc na zadłużeniu wobec ZUS. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzać składki za siebie i za pracowników, o ile ich ma. W 2022 r. zmieniono przepisy dotyczące zadłużeń w opłacaniu składek.

Od 1 stycznia 2022 r. nieopłacenie składki w terminie nie skutkuje już automatyczną utratą prawa do zasiłku chorobowego i innych świadczeń na co najmniej trzy miesiące. Nawet mając zaległości, możemy wnioskować o przyznanie zasiłku chorobowego, opiekuńczego etc. Zostanie on wypłacony, o ile nasze zadłużenie nie przekracza 1 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czyli w praktyce nigdy, bo obecnie sama składka choroba przekracza ponaddwukrotnie ten 1 proc.

Jeśli się spóźniłeś, Twoje zadłużenie przekroczyło próg minimalny. Co wtedy? Wniosek o świadczenie zostanie przyjęty, ale ZUS wstrzyma jego wypłatę do czasu spłacenia całości zadłużenia. Na spłatę masz 6 miesięcy od daty powstania prawa do świadczenia, czyli np. choroby. Jeśli w tym czasie spłacisz całość, ZUS odblokuje Ci świadczenie. Jeśli nie dokonasz spłaty zadłużenia, po upływie tego terminu prawo do świadczenia przedawni się, a Ty definitywnie stracisz prawo do zasiłku.

WAŻNE TERMINY

2 maja 2023 r. – termin złożenia zeznania podatkowego za 2022 r.

A jeśli się spóźnisz, złóż czynny żal, zanim urząd skarbowy się zorientuje.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum