19 maja 2023

Obowiązkowe szczepienie dziecka a zgoda rodzica – ministerstwo wyjaśnia

Jeśli nawet tylko jeden z rodziców nie godzi się na zaszczepienie dziecka, lekarz nie może wykonać takiej procedury medycznej póki sprawy nie rozstrzygnie sąd. I nie ma znaczenia to, że szczepienie zgodnie z prawem jest obowiązkowe – uważa Ministerstwo Zdrowia. Resort wyjaśnił wątpliwości zgłoszone przez Rzecznika Praw Lekarza OIL w Warszawie.

Do ministerstwa trafiły pytania odnoszące się do przypadków, jakie zgłoszone zostały w biurze RPL. W jednym z nich na kwalifikację do obowiązkowego szczepienia trafiło dziecko pod opieką rodzica, którego drugi rodzic wcześniej złożył wcześniej w podmiocie leczniczym oświadczenie o niewyrażeniu zgody na zaszczepienie dziecka. W drugim na obowiązkowe szczepienie trafiło dziecko, którego oboje rodzice złożyli takie oświadczenia, ale zostało przyprowadzone przez babcię będącą faktyczna opiekunką.

Oto co opowiedziało ministerstwo:

„W przypadku, gdy:

  • nastolatek w wieku 16-18 lat sprzeciwia się przeprowadzeniu szczepienia ochronnego,
  • występuje podwójny sprzeciw (nastolatka i jego przedstawiciela ustawowego),
  • jedno z rodziców odmówi wykonania obowiązkowego szczepienia ochronnego,

zgodę na jego wykonanie wyraża sąd opiekuńczy – art. 32 ust. 6 oraz art. 34 ust. 5 i 6 ustawy o zawodach (lekarza i lekarza dentysty – red.). Według art. 97 § 1 i § 2 Kodeksu rodzinnego, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania, ale jeśli nie ma między nimi porozumienia, konieczne jest orzeczenie sądu opiekuńczego.”

Całość pisma Ministerstwa Zdrowia.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum