1 czerwca 2023

Więcej empatii i więcej odwagi

Już po raz trzeci OIL w Warszawie współorganizuje konferencję poświęconą podejściu do umierania i śmierci w pracy lekarza. Wydaje mi się, że z każdą kolejną mamy więcej odwagi, by podejmować kontrowersyjne tematy – mówi redaktorowi „Pulsu” dr n. med. Agata Malenda, jedna z organizatorek konferencji „Empatia a umieranie i śmierć. Dobre praktyki w relacji lekarz – pacjent – rodzina”, która odbyła się w przedostatni weekend maja.

tekst Michał Niepytalski

Wśród podjętych podczas konferencji tematów były m.in. metody wspierania rodziców w przypadkach strat okołoporodowych lub śmierci starszych dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnością. Uczestnicy rozmawiali o potrzebach osób w stanach terminalnych, a także o problemach zespołów medycznych, widzianych z perspektywy kierownika oddziału, związanych z podejmowaniem decyzji rozstrzygających o życiu lub śmierci.

W rozmowach przewijał się także wątek dokumentu przygotowanego niedawno przez Towarzystwo Internistów Polskich, z poparciem Naczelnej Izby Lekarskiej, zawierającego zbiór wytycznych w zakresie terapii daremnej. Jednym z jego autorów jest współuczestnik konferencji, wiceprezes ORL w Warszawie Tomasz Imiela. Zdaniem Agaty Malendy owe wytyczne mają szanse wywrzeć istotny wpływ na pracę lekarzy z pacjentami w stanie terminalnym. – My, lekarze, lubimy wytyczne. Bez względu na to, ile mówimy o dobrych praktykach, bez pisemnej formy opracowania zasad dużo trudniej jest podejmować decyzje i próby np. powoływania konsyliów w sprawach terapii daremnej – przekonuje lekarka.

 

Wykłady z III konferencji można zobaczyć na naszym Spotify.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum