26 czerwca 2023

„Nawigator pacjenta” – nie tylko dla pacjenta

Nie wszystkie meandry dostępu do leczenia w polskim systemie ochrony zdrowia da się wyjaśnić podczas kwadransa, jaki zwykle lekarz może poświęcić pacjentowi podczas wizyty. Dlatego warto polecać „Nawigator pacjenta”. To informator, przygotowany przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, który ma służyć uporządkowaniu informacji, gdzie i w jakich sytuacjach szukać pomocy. Publikacja w formie elektronicznej znajduje się na stronie internetowej RPP.

oprac. Michał Niepytalski

Informator zawierający pytania i odpowiedzi – „Nawigator pacjenta” – zrozumiale wyjaśnia skomplikowane zagadnienia, które często utrudniają chorym szybkie znalezienie właściwej dla nich pomocy medycznej. Kryterium doboru problemów stanowiła przede wszystkim częstotliwość ich zgłaszania do Biura RPP. „Nawigator” opracowało grono lekarzy rodzinnych, pracujących w POZ, oraz eksperci rzecznika praw pacjenta. Redaktorem merytorycznym publikacji jest prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

– Chcemy, by „Nawigator” stał się narzędziem, dzięki któremu pacjenci szybciej otrzymają informację o tym, jak funkcjonuje sektor ochrony zdrowia, jak się w nim sprawnie poruszać. Mam nadzieję, że pacjenci wyposażeni w odpowiedni zasób informacji będą czuć się bardziej komfortowo, korzystając z usług medycznych – powiedział rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podczas konferencji prasowej. – To publikacja przydatna również pracownikom ochrony zdrowia, gdyż stanowi materiał uzupełniający wiedzę oraz wiarygodne źródło aktualnych
informacji
.

Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas w rozmowie z „Pulsem” zapewniła, że wkrótce, prawdopodobnie już jesienią tego roku, powstanie ukraińskojęzyczna wersja „Nawigatora”, opracowana z myślą o imigrantach, którzy z oczywistych przyczyn ze zrozumieniem zawiłości naszej ochrony zdrowia mają jeszcze większy problem niż Polacy.

„Nawigator” jest podzielony na rozdziały tematyczne, ułatwiające szybkie dotarcie bezpośrednio do interesującego zagadnienia. Są wśród nich:

  • podstawowa opieka zdrowotna,
  • teleporady,
  • opieka koordynowana,
  • poradnie specjalistyczne,
  • leczenie szpitalne,
  • badania profilaktyczne.

Publikacja wskazuje również, w jakich sytuacjach udać się na SOR, a kiedy wezwać na pomoc zespół ratownictwa medycznego. Są rozdziały poświęcone opiece psychiatrycznej i hospicyjnej, pediatrii oraz opiece nad ciężarną pacjentką. Autorzy „Nawigatora pacjenta” wyjaśniają także zasady refundacji leków i wyrobów medycznych, uzyskiwania zwolnień lekarskich oraz prawa do opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Odpowiadają również na pytania dotyczące zasad działania transportu sanitarnego i zaświadczeń lekarskich.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum