Do rzecznika praw lekarza często wpływają pytania lekarzy stażystów zaniepokojonych faktem pobierania z ich wynagrodzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ich zdaniem ustawa o świadczeniu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych może wskazywać, że pracodawca robić tego nie powinien. Dlatego poprosiliśmy o interpretację Ministerstwo Zdrowia.
Uzasadnieniem dla wątpliwości jest art. 66 ust. 1 wspomnianej ustawy, który wymienia w katalogu osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym zwolnionych z obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych:
„absolwentów, którzy odbywają w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowy staż, oraz osoby odbywające kursy języka polskiego lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim, o których mowa w przepisach odrębnych, niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu”.
Zdaniem ministerstwa kluczowy jest w tym przypadku ostatni człon tego przepisu. Staż podyplomowy lekarza lub lekarza dentysty odbywa się bowiem w oparciu o umowę o pracę na czas określony i to z tego tytułu rodzi się obowiązek ubezpieczenia. Dlatego zwolnienie pracodawcy z obowiązku odprowadzenia składki nie znajduje zastosowania.
Tagi: #izba-stanowiska, #komisja-stazu