Zdecydowanie najchętniej otwieranym ostatnimi czasy kierunkiem na polskich uczelniach jest lekarski. W tej tendencji nie odnalazł się kierunek lekarsko-dentystyczny, który jako zbyt drogi nie jest zbyt chętnie brany pod uwagę jako nowy punkt w ofercie polskich uczelni, a od lat niezmiennie jest dostępny w zaledwie 10 miastach. Z tego marazmu planuje się uwolnić się Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.
— Więcej w infodent24.pl: Kolejny uniwersytet chciałby uruchomić studia stomatologiczne
Na szczęście wraz z planowym rozwojem sieci ośrodków szkolących przyszłych lekarzy-dentystów, rośnie też ilość miejsc specjalizacyjnych z dziedzin stomatologicznych. Warto o tym mówić, ponieważ jeszcze w 2022r. na 4218 miejsc specjalizacyjnych tylko 108 przysługiwało lekarzom-dentystom, czyli niecałe 3%, mimo tego, że lekarze dentyści stanowią prawie 25% całej społeczności lekarskiej w Polsce.
— Więcej w dentonet.pl: Specjalizacje lekarsko-dentystyczne – jest lepiej, ale…
W ofercie warszawskiej Okręgowej Izby Lekarskiej dostępny jest nowy cykl szkoleń „Bezpieczne wykonywanie zawodu” rozwijający w młodych lekarzach umiejętności miękkie, a także świadomość o prawnych aspektach i zagrożeniach w wykonywanym zawodzie. Jest to wspólna inicjatywa Izby Szczecińskiej, Bydgoskiej i Warszawskiej, której członkowie mają do niej darmowy dostęp.
— Więcej w dentonet.pl: Bezpieczne wykonywanie zawodu – nowy cykl szkoleń izb lekarskich
Rada do spraw rozwoju stomatologii apeluje do Ministra Zdrowia o przyznanie stomatologom miejsca przy pracach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, które by miały dotyczyć spraw stomatologicznych takich jak: wykazu świadczeń gwarantowanych i ich wycena.
— Więcej w dentonet.pl: Minister zdrowia powołał radę ds. rozwoju stomatologii
Przegląd prasy przygotował lek. Marcin Gawęda
Tagi: #DPP