27 października 2023

Wspólny mianownik

Zgodnie z definicją, kiedy ułamki zwykłe mają taką samą wielokrotność, oznacza to, że mają wspólny mianownik. Jeśli mianownik jest wspólny, działania takie jak porównywanie, dodawanie i odejmowanie są prostsze. Inna definicja mówi, że wspólny mianownik to ta sama cecha występująca u dwóch lub więcej obiektów. Wspomniany mianownik (nie mylić z gramatycznym pierwszym przypadkiem deklinacji) nie tylko ułatwia dodawanie i odejmowanie podczas lekcji matematyki, ale znacznie przyspiesza i czyni prostszym zawieranie nowych znajomości w gronie nieznanych sobie ludzi. Czyż nie czujemy się lepiej, kiedy znajdujemy się w miejscu, gdzie otaczają nas pozornie obcy ludzie, a jednak bliscy, bo łączy nas zawód lekarza? Konferencje, warsztaty, szkolenia, kongresy i sympozja to naturalne środowisko, w którym nietrudno odszukać wspólny mianownik łączący uczestników.

autor: KAMILA HOSZCZ-KOMAR

Najnowszy numer „Pulsu” obfituje w relacje z imprez organizowanych w celu pogłębiania wiedzy, poznawania nowinek i nabywania nowych umiejętności przez lekarzy i dla lekarzy. Szczególną wartość kongresów stanowi możliwość wymiany myśli i doświadczeń, odnawiania znajomości, nawiązywania nowych, inspirujących kontaktów. A zdobywanie punktów edukacyjnych to zaledwie mały bonus.

Lekarze dentyści widzieli się w październiku na VIII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Stomatologii Dziecięcej zorganizowanej przez Zakład Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej we współpracy z Komisją ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie. Lekarze stażyści spotkali się na corocznym szkoleniu przygotowywanym specjalnie dla nich, jakim jest Kick off Meeting. A kobiety, łączące zawód lekarza z macierzyństwem, szkoliły się na II Ogólnopolskim Kongresie Matek Lekarek. Odbywającym się w Warszawie wydarzeniem o randze międzynarodowej była 19. Europejska Konferencja AIDS organizowana przez EACS European AIDS Clinical Society.

W październiku rozpoczęły się zajęcia na Lekarskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku „Nestor”. Zamieszczamy relację z uroczystej inauguracji roku i z wycieczki do Chlewisk z okazji Dnia Seniora. W tym miesiącu podsumowujemy również efekty malarskich plenerów.

W „Medycznym melanżuzmierzyliśmy się z kwestią negatywnych konsekwencji, z rodzinnego punktu widzenia, wydawania recept na medyczną marihuanę. Prezentujemy też spojrzenie na konsekwencje wyborów parlamentarnych. Nie mogliśmy zapomnieć o tegorocznej Nagrodzie Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Karkołomną drogę prof. Katalin Karikó do najważniejszej nagrody w życiu odtwarzamy w tekście „Jak hartuje się stal. Zamieszczamy również wspomnienie o wybitnym neuropatologu prof. Henryku Wiśniewskim.

Oddaję w Państwa ręce pierwszy numer naszego izbowego miesięcznika, w którym nie tylko jestem autorką artykułów, ale także – w zastępstwie – pełnię rolę redaktor naczelnej. Życzę przyjemnej lektury. Liczę, że i tym razem Państwa nie zawiedziemy.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum