22 listopada 2023

14 pozwów o wypłatę należnych dodatków covidowych przeciwko Szpitalowi Grochowskiemu. RPL OIL w Warszawie wspiera prawnie lekarzy

Zdaniem grupy lekarzy pracujących okresie pandemii w warszawskim szpitalu, placówka nie dopełniła obowiązku wypłacenia im przysługującym osobom biorącym udział w walce ze skutkami pandemii tzw. dodatków covidowych. Poszkodowani medycy dzięki wsparciu rzecznika praw lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej Warszawie złożyli odpowiednie dokumenty, by wejść na drogę sądową.

tekst MONIKA POTOCKA, rzecznik praw lekarza OIL w Warszawie

 

OIL w Warszawie nieustannie wspiera lekarzy także nad gruncie prawnym. Organy samorządu aktywnie włączały się w ochronę praw lekarzy w trudnym okresie pandemii koronawirusa. Wiele spośród interwencji rzecznika praw lekarza dotyczyło właśnie tej kwestii, zarówno zabezpieczenia medycznego, ja i socjalnego. Dzięki dociekliwości RPL Moniki Potockiej udało się ponadto ustalić, że części spośród mazowieckich placówek medycznych zaniedbała formalności i nie zgłosiła się na czas, by otrzymać rządowe fundusze na wypłatę dodatków covidowych. Nie spowodowało to jednak, że zatrudnieni w nich pracownicy utracili prawo do dodatków. W takich sytuacjach placówka powinna wysupłać fundusze z własnego budżetu. O spawie informowaliśmy TU.

Podobne tło ma konflikt między grupa lekarzy a Szpitalem Grochowskim. Poniżej załączamy rozmowę z jednym z nich.

 

Dlaczego zdecydował się Pan na walkę o dodatek covidowy?

Grzegorz Karczmarewicz, lekarz z Oddziału Kardiologii KK CMKP w Szpitalu Grochowskim w Warszawie, przewodniczący OT OZZL przy Szpitalu Grochowskim w Warszawie: Ze względu na to, że musiałem stoczyć dwie walki. Pierwszą – z pandemią, jak górnolotnie by to nie brzmiało. Ale chyba każdy przyzna, że był to szczególnie ciężki okres, a warunki w jakich działaliśmy niejednokrotnie przywodziły na myśl medycynę pola walki. W pewnym momencie część lekarzy (trudne do zaakceptowania jest, że nie wszyscy, bo w warunkach pandemii przecież pracował każdy z nas) otrzymała szansę przynajmniej częściowego wynagrodzenia pandemicznych wysiłków: dodatek covidowy. Jak można się spodziewać, jako osoba która znalazła się w tym gronie, przyjąłem tą wiadomość z ostrożnym entuzjazmem. Ostrożność okazała się być tu zdecydowanie uzasadniona, ponieważ wkrótce okazało się, że nasz szpital robi wszystko by nie wypłacać nam pieniędzy, na które szansę dały nam wprowadzone przepisy (lub wypłacać zdecydowanie mniej niż powinien). I tu zaczęła się kolejna walka: o przekonanie szpitala do odpowiedniej interpretacji nieskomplikowanych przepisów. Wobec postawy szpitala jak wyżej, nacechowanej arogancją graniczącej z pogardą w stosunku do nas jako lekarzy, poza kolejnymi aktami wyrażania swojego niezadowolenia byliśmy bezsilni. Tę walkę przegraliśmy. Przynajmniej tak mogło się wydawać dopóki nie zdecydowaliśmy się na radykalne rozwiązanie sprawy – drogą sądową. Po serii konsultacji prawnych (Prawnik Dla Lekarza a następnie Biuro Rzecznika Praw Lekarza) słowo „sąd” przestało brzmieć abstrakcyjnie i pojawił się klarowny plan działania. W tym momencie chodziło już nie tylko o pieniądze na które mieliśmy szansę,  a które nie zostały nam wypłacone. Zaczęło chodzić także, jeżeli nie przede wszystkim, o zasady. O to, że nikt z zarządzających systemem ochrony zdrowia, żadna dyrekcja szpitala ani nikt inny, nie ma prawa nas ignorować.

Czy otrzymał Pan pomoc od izby w tym zakresie?

Cała nasza 18-osobowa grupa otrzymała już w tym momencie (na etapie przedsądowym) ogromną i nieocenioną pomoc Biura Rzecznika Praw Lekarza OIL w Warszawie, za którą chciałbym z tego miejsca serdecznie podziękować. W momencie kiedy sprawa trafiła do sądu ta pomoc będzie niezbędna, by móc doprowadzić wszystko do końca. Jako lekarze posiadamy bardzo szeroką wiedzę, ale niekoniecznie akurat z zakresu prawa. W połączeniu z nieprzychylną postawą przełożonych , popartą przeświadczeniem o naszej bezradności w sytuacjach, gdy znajomość aspektów prawnych staje się niezbędna do wypracowania skutecznego rozwiązania, stwarza to ryzyko postawienia lekarza dochodzącego swoich praw w roli ofiary. Co jest absolutnie nieakceptowalne, bo bez lekarzy system ochrony zdrowia po prostu nie istnieje. A żeby chcieć tworzyć ten system musimy w nim czuć się komfortowo. I we wszelkich sytuacjach spornych powinniśmy być traktowani przez zarządzających jak równorzędni partnerzy w dyskusji.

Był Pan wśród osób, które zachęcały innych do walki i dodatek covidowy, czy zachęca Pan też do tego innych lekarzy z izby?

W rolę przewodniczącego oddziału terenowego OZZL (którą pełnię w naszym szpitalu) wpisane jest wspieranie lekarzy w dochodzeniu swoich praw. Nie ja byłem głównym pomysłodawcą akcji, ale od początku ją wspierałem. Kiedy nabrała rozpędu na tyle, by móc przejść do działań bardziej formalnych, zainicjowałem kontakt zainteresowanych lekarzy z Prawnikiem dla Lekarza (program wsparcia prawnego dla lekarzy OIL w Warszawie), a następnie z Biurem Rzecznika Praw Lekarza OIL w Warszawie i staram się koordynować działania całej naszej grupy zgodnie z precyzyjnymi wytycznymi Biura Rzecznika Praw Lekarza. Myślę że to przykład dobrej współpracy OZZL i OIL, w myśl podpisanego przed wakacjami porozumienia między obiema instytucjami –  wzmacniającego ochronę interesów lekarzy. A to niezwykle ważne, żebyśmy byli silni jako środowisko i umieli chronić swoje interesy. I z tego powodu – nie ze względu na możliwe osobiste korzyści materialne – nie zachęcam, ale apeluję, by każdy lekarz, którego interes jest zagrożony walczył o niego! Zachęcam też OT OZZL do koordynowania takich działań wspólnie z OIL. Taka współpraca daje naprawdę dużą siłę.

 

Biuro rzecznika praw lekarza apeluje do lekarzy, którzy spotkali się z podobnymi problemami o zgłaszanie się do izby. RPL dysponuje gotowymi wzorami pozwów i opracowanymi standardami działania w analogicznych przypadkach, co czyni wyjaśnienie kwestii covidowych znacznie łatwiejszymi, niż w przypadku samodzielnych działań pojedynczych lekarzy.

Zachęcamy do kontaktu pod adresem rzecznikprawlekarza@oilwaw.org.pl.

Więcej informacji na temat działań RPL w związku z dodatkami covidowymi:

https://izba-lekarska.pl/wazne-paragrafy/aktualnosci-2015/niewyplacone-dodatki-covidowe-rpl-wesprze-lekarzy-w-sadzie/

https://izba-lekarska.pl/wazne-paragrafy/aktualnosci-2015/dodatki-covidowe-zus-i-pip-nie-mowia-jednym-glosem/

https://izba-lekarska.pl/wazne-paragrafy/aktualnosci-2015/szpital-grochowski-zaslania-sie-tajemnica-przedsiebiorstwa-ws-wyplaty-zaleglych-dodatkow-covidowych/

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum