SPZOZ w Makowie Maz., Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce, Mediq NZOZ w Legionowie, Szpital Św. Rodziny w Warszawie, Szpital Wolski, Szpital Kolejowy w Pruszkowie, Szpital Praski – oto mazowieckie szpitale, które znalazły się w pierwszej setce rankingu „Bezpieczny Szpital” w kategorii wielospecjalistycznych szpitali zabiegowych i onkologicznych.
Laureatów wskazano po raz 12. – uroczysta gala odbyła się 17 grudnia w Warszawie.
Główny cel rankingu to promowanie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w szpitalach i jakości oferowanych tam świadczeń. Wyróżnienia przyznawane są w czterech kategoriach: szpitale zabiegowe TOP 100, szpitale zabiegowe monospecjalistyczne, szpitale niezabiegowe i jakość opieki medycznej. Wskazywani są także zwycięzcy w województwach. W rankingu uczestniczą różnego rodzaju szpitale – m.in. kliniczne, wojewódzkie i powiatowe.
Zestawienie najlepszych szpitali w Polsce powstaje na podstawie ankiety wysyłanej do szpitali przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W tym roku rozesłaną ją do ok. tysiąca placówek, odpowiedziały 223. Ankieta zawiera pytania m.in. o infrastrukturę szpitalną, jakość opieki, aspekty wpływające na komfort pobytu w szpitalu, certyfikaty i sytuację finansową.
Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości ocenił w rozmowie z PAP, że ranking pokazuje, iż poprawia się infrastruktura polskich szpitali, podejmowane są działania w obszarze informatyzacji, dostępność do nowoczesnej diagnostyki jest coraz lepsza. Widoczne są jednak także, jak mówił, m.in. niedobory kadrowe – zarówno jeśli chodzi o lekarzy, jak i pielęgniarki.
W kategorii szpitali zabiegowych zwyciężyło Pleszewskie Centrum Zdrowia z Pleszewa; na drugim miejscu Złotej Setki znalazł się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, a na trzecim – Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
W rankingu szpitali zabiegowych monospecjalistycznych bez onkologicznych na czele znalazło się Gdańskie Centrum Sercowo – Naczyniowe; na drugim miejscu uplasował się Instytut Hematologii i Transfuzjologii z Warszawy, zaś na trzecim – Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich.
Na pierwszym miejscu wśród szpitali niezabiegowych znalazł się Szpital Chorób Płuc im. Błogosławionego Ojca Rafała Chylińskiego w Łodzi, na drugim Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem, a na trzecim – szpital Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego im. św. Jadwigi w Opolu.
Nagrodę w kategorii „Jakość opieki medycznej” otrzymały w tym roku ex aequo Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II z Zamościa i Miejski Szpital Zespolony im. M. Kopernika z Olsztyna.
Wśród wojewódzkich zwycięzców rankingu znalazły się m.in. szpital Miedziowego Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie (woj. dolnośląskie), Instytut Hematologii i Transfuzjologii z Warszawy (woj. mazowieckie) i szpital miejski im. M. Kopernika w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie).
Za merytoryczną stronę rankingu odpowiada Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia; organizatorem jest firma doradcza IDEA Trade.
Tagi: "Bezpieczny szpital", Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, szpitale