Nie masz konta? Zarejestruj się
Autor: Aleksandra Sokalska
Za nami III Ogólnopolski Kongres Matek Lekarek, który odbył się 12 października w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej. Uczestniczki nie tylko poszerzały swoją wiedzę, ale także dyskutowały o barierach w karierze i zachowaniu work-life balance.
Organizacja tak dużych spotkań o zasięgu ogólnopolskim jak Kongres Matek Lekarek jest możliwa dzięki dobrej współpracy NIL i OIL w Warszawie. Dlatego kongres wpisał się już na stałe w grafik cyklicznych wydarzeń obu izb i ciągle cieszy się ogromnym zainteresowaniem. A to oznacza, że jest niezwykle potrzebny i porusza tematy bliskie wielu lekarkom łączącym karierę z wychowaniem dziecka.
W wystąpieniu inauguracyjnym Maria Kłosińska, przewodnicząca Zespołu ds. Matek Lekarek Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, podkreśliła interdyscyplinarność kongresu i fakt, że zapewnia zdobycie aktualnej wiedzy.
– Na poprzednim kongresie zdiagnozowałyśmy wiele problemów, które są przeszkodą w łączeniu pracy zawodowej z życiem rodzinnym, teraz wypracowujemy ich rozwiązania. Jesteśmy doskonale zorganizowane, ambitne, nowoczesne i gotowe na dialog z przedstawicielami rządu oraz na stosowanie nowych metod, które pomogą nam lepiej leczyć – stwierdziła.
Prezes NRL Łukasz Jankowski zapewnił, że NIL zawsze będzie wspierać matki lekarki, bo ich środowisko jest środowiskiem wyjątkowym. – A najlepszym dowodem – wizyta pani minister, która odpowiedziała na wasze wezwanie i jest tu obecna, żeby poznać wasze problemy – zaznaczył prezes.
fot. K. Bartyzel
Artur Drobniak, prezes ORL w Warszawie, zwrócił się do wszystkich matek lekarek: – Gratuluję wam zbudowania takiej społeczności, bo jest wyjątkowa w środowisku lekarskim. Takiej właśnie integracji potrzebujemy.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna wyraziła podziw dla matek lekarek za niegodzenie się na rzeczywistość, której nie akceptują.
– Założyłyście swą społeczność, bo chciałyście, by kongresy dawały wam odwagę do podjęcia batalii o zmiany. Dziś jesteście już spełnionymi wojowniczkami, ale sądzę, że potraficie jeszcze sporo wywalczyć – podkreśliła i zaprosiła matki lekarki na rozmowy do Ministerstwa Zdrowia.
W tym roku program kongresu był niezwykle bogaty. Na początek dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, profesor UMW, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, która znalazła się na prestiżowej liście najbardziej wpływowych „100 Kobiet Roku 2023” opracowanej przez magazyn „Forbes”, wygłosiła wykład specjalny. Mówiła m.in. o tym, jak z jej perspektywy wygląda godzenie ról matki i lekarki, szczególnie na początku drogi zawodowej. Niezwykle ważny dla kobiet temat laktacji przybliżyła uczestniczkom lek. Sylwia Jeż.
Następnie rozpoczęła się seria ciekawych i inspirujących wykładów obejmujących różnorodną tematykę. Psychiatra i psychoterapeuta Magdalena Flaga-Łuczkiewicz wprowadziła uczestniczki kongresu w zagadnienia snu i rytmów okołodobowych (zdradziła np., dlaczego nie powinno się latać do Nowego Jorku w sobotę). Lek. Michalina Bou-Matar poruszyła ważną kwestię farmakoterapii w wyjątkowych momentach życia kobiety, czyli w ciąży, połogu i podczas laktacji, a lek. Katarzyna Rak przybliżyła problem wad postawy.
Nie zabrakło także tematów stomatologicznych. Problematykę urazów zębów, próchnicy i profilaktyki przedstawił dr n. med. Piotr Sobiech, a dr n. med. Lidia Jamróz-Wilkońska – kwestię współpracy z periodontologiem.
Poruszono również zagadnienia niezwykle aktualne – mgr Paweł Węcławiak mówił o e-uzależnieniach, a dr n. med. Marta Kulpa o pacjentach neurotypowych. Lek. Anna Szarla w swoim wykładzie podkreśliła rolę szczepień, natomiast lek. Agnieszka Dziewięcka-Stanisławska przedstawiła zagadnienia dotyczące wyjazdów rodziców i dzieci w tropiki.
Na zakończenie odbyły się warsztaty z USG płuc w praktyce lekarza prowadzone przez lek. Eugenię Szuszkiewicz.
Spotkanie zostało zaplanowane z myślą o wszystkich mamach lekarkach, czyli także tych, które przyjechały z dziećmi – przez cały czas spotkania było czynne kongresowe przedszkole. Odbyła się też akcja profilaktyczna #KochamWięcSzczepię #Szczepimychronimy, podczas której przeprowadzono szczepienia przeciwko grypie. Można było również zrobić sobie indywidualne zdjęcia biznesowe.
Tegoroczny kongres stanowił unikalną szansę na zaktualizowanie wiedzy medycznej z różnych dyscyplin, więc jego uczestniczki chętnie słuchały wszystkich wykładów i korzystały z atrakcji. Spotkanie jak zwykle było też okazją do wymiany doświadczeń i rozmów o sztuce work-life balance, która w pracy matek lekarek jest szczególnie istotna.
Autor: Aleksandra Sokalska
Treści autora ⟶Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, zgodę na ich użycie, oraz akceptację Polityki Prywatności.