21 lutego 2024

Dentystyczny przegląd prasy

Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.

 

Stomatologia polska żegna prof. Annę Komorowską

W wieku 84 lat zmarła prof. Anna Komorowska. Profesor była aktywną członkinią Europejskiej Federacji Towarzystw Specjalistów w Ortodoncji oraz Światowej Federacji Ortodontycznej, zasłużoną uczoną w rozwoju polskiej ortodoncji, w tym założycielką Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, a także postacią odpowiedzialną za powstanie czasopisma „Forum Ortodontyczne”. Pogrzeb prof. Anny Komorowskiej odbędzie się 22 lutego 2024 r. o godzinie 11 na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

— Więcej w dentonet.pl: Nie żyje prof. dr hab. n. med. Anna Komorowska

 

Nowe wytyczne w leczeniu bólu

American Dental Association (ADA) opracowało nowe wytyczne dotyczące leczenia ostrego bólu poekstrakcyjnego oraz bólu występującego w efekcie chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych przy ograniczonym dostępie do usług stomatologicznych. W wytycznych zaleca się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz paracetamolu jako leków pierwszego rzutu u pacjentów w wieku 12-18 lat oraz dorosłych, a także ograniczenie stosowania opioidów do szczególnych okoliczności. Rekomendacje ADA mają na celu zwrócenie uwagi lekarzy stomatologów na rosnący problem uzależnień i przedawkowań związanych z lekami opioidowymi.

— Więcej w infodent24.pl: Walka z bólem. Nowe wytyczne

 

Asystentki i higienistki stomatologiczne – obowiązkowe samokształcenie

Ogłoszona w styczniu ustawa regulująca zawody higienistki i asystentki stomatologicznej wprowadza zarówno prawa, jak i obowiązki, w tym obowiązek ustawicznego kształcenia zawodowego. W projekcie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, regulującego możliwe formy samokształcenia, znalazły się zjazdy i konferencje naukowe czy opublikowanie monografii lub artykułu naukowego. Liczba punktów do uzyskania w okresie rozliczeniowym to 200, z czego 120 ma być uzyskanych przez udział w kursie doskonalącym.

— Więcej w infodent24.pl: Tak będą musiały kształcić się asystentki i higienistki stomatologiczne, i to ustawicznie

 

Rośnie zainteresowanie specjalizacjami lekarsko-dentystycznymi

Konsultanci krajowi spotkali się z wiceminister zdrowia prof. Urszulą Demkow i prof. Ryszardem Gellertem w CMPK 15 lutego 2024 r. celem omówienia sytuacji kształcenia podyplomowego w Polsce. Cztery spośród specjalizacji lekarsko-dentystycznych znalazły się na liście najbardziej obleganych w jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym, ze szczególnym wynikiem 1519 wniosków na 37 miejsc w przypadku ortodoncji. Podczas spotkania dyrektor CMPK prof. Ryszard Gellert zapewnił o otwartości na zmiany w odniesieniu do dostępności i jakości szkolenia podyplomowego.

— Więcej w dentonet.pl: Oblegane specjalizacje lekarsko-dentystyczne. 41 osób na miejsce

 

Przegląd prasy przygotował lek. Anna Prawdzik

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie