5 czerwca 2024

Dentystyczny przegląd prasy

Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.

 

 

XVI Krajowy Zjazd Lekarzy – zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej

W dniach 16-18 mają w Łodzi odbył się Nadzwyczajny XVI Krajowy Zjazd Lekarzy. Delegaci głosowali m.in. w sprawie zmian w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Kilkumiesięczne prace nad nową treścią Kodeksu miały na celu aktualizację i rozszerzenie objętych Kodeksem aspektów. Jedna ze zmian dotyczy nowej formy komunikacji z pacjentem w postaci social mediów.

— Więcej w dentonet.pl: XVI Krajowy Zjazd Lekarzy: przyjęto nowy Kodeks Etyki Lekarskiej

 

Ruch Higienistek walczy o samodzielność

W odpowiedzi na ustawę o niektórych zawodach medycznych i poprawki zgłoszone przez Radę ds. Rozwoju Stomatologii powstał sprzeciwiający się proponowanym zmianom Ruch Higienistek. Petycję, w której higienistki domagają się swobody w wykonywaniu zawodu, podpisało już około 3400 osób, Ruch uzyskał też poparcie Stowarzyszenia Polska 2050. Higienistki zmiany w poziomie ich odpowiedzialności zawodowej, możliwość pracy wyłącznie pod nadzorem lekarza dentysty i wprowadzenie konieczności ustawicznego kształcenia weryfikowanej pozyskiwaniem punktów edukacyjnych komentują jako „skandaliczne”, wyrażają także gotowość do strajku i stworzenia w Warszawie „białego miasteczka”.

— Więcej w infodent.pl: Higienistki stomatologiczne walczą o swobodę wykonywania zawodu

 

Wzrasta minimalne wynagrodzenie zasadnicze lekarzy

Od 1 lipca br. wzrośnie minimalna kwota zasadniczego wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów. Wzrost wynagrodzeń spowodowany jest zależnością ich wysokości od poziomu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Coroczna waloryzacja dotyczy wyłącznie lekarzy pracujących w podmiotach leczniczych.

— Więcej w infodent.pl: 10375 zł to nowa najwyższa pensja minimalna. Wchodzi od 1 lipca 2024

 

Stres w pracy lekarza dentysty

Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne przeprowadziło ankietę dotyczącą poziomu stresu u lekarzy dentystów. Z ankiety wynika, że ze stresem w pracy nie radzi sobie 43 proc. dentystów, a ponad 17 proc. miało myśli samobójcze. Przedstawiono potencjalne przyczyny takiego stanu, a także środki zaradcze pozwalające obniżyć poziom stresu.

— Więcej w infodent.pl: Co drugi dentysta nie radzi sobie ze stresem w pracy

 

Przegląd prasy przygotowała lek. Anna Prawdzik

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie