Nie masz konta? Zarejestruj się
Staż to dopiero początek drogi. Co dalej – specjalizacja, nauka, własna praktyka czy może kariera w zupełnie innym kierunku? Na te pytania młodzi lekarze szukali odpowiedzi w trakcie siódmej edycji konferencji Kick off Meeting, która odbyła się 4–5 października w Otwocku w Z-Hotel Business & Spa. Spotkanie, zorganizowane przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie, od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. To wydarzenie, które łączy elementy praktycznej edukacji i integracji środowiska.
W gronie prelegentów znaleźli się w tym roku: dr n. med. Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, dr n. med. Piotr Sobiech, przewodniczący Komisji ds. Stażu Podyplomowego ORL, lek. Piotr Winciunas, przewodniczący Komisji ds. Rejestracji i Prawa Wykonywania Zawodu, sędzia Naczelnego Sądu Lekarskiego, lek. Małgorzata Terlecka-Maciejewska, przewodnicząca Klubu Lekarza Przedsiębiorcy, lek. Wiktor Możarowski, przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy, lek. David Zira z oddziału ratunkowego, lek. dent. Andrzej Siarkiewicz, mediator OIL w Warszawie, dr n. pr. Sebastian Stykowski z Biura Rzecznika Prawa Lekarza ORL i mec. Przemysław Rawa-Klocek, dyrektor działu prawnego OIL w Warszawie.
Tegoroczny Kick off Meeting był inny od poprzednich edycji. Obok części wykładowej, opartej na blokach tematycznych, w programie znalazły się elementy integracyjne, w tym terenowa gra zespołowa. Dzięki temu uczestnicy mieli okazję nie tylko zdobyć wiedzę, lecz także zacieśnić relacje i lepiej się poznać.
Pierwszy blok wykładów dotyczył działalności samorządu zawodowego. Rozpoczął go Wiktor Możarowski, który przedstawił działalność Klubu Młodych Lekarzy, zapraszając do współpracy. Następnie prezes ORL w Warszawie Artur Drobniak przedstawił strukturę i zasady działania i to, co izba oferuje swoim członkom.
– Naszym priorytetem jest wspieranie lekarzy i lekarzy dentystów na każdym etapie ich kariery. Zawsze na was czekamy i jako izba zawsze będziemy wam służyć pomocą. Chcemy, aby każdy lekarz czuł, że może liczyć na naszą wiedzę, doświadczenie i wsparcie oraz aby miał poczucie, że nie jest sam w wyzwaniach zawodowych – mówił.
Kolejnym punktem programu był wykład przewodniczącego Komisji ds. Stażu Podyplomowego, dr. n. med. Piotra Sobiecha. Zwrócił on uwagę na to, jak ważnym etapem w rozwoju zawodowym młodych medyków jest staż podyplomowy. – To moment, kiedy możecie sprawdzić swoje predyspozycje i zainteresowania. Warto wykorzystać ten czas, by jak najlepiej przygotować się do wyborów, które będą rzutować na całą karierę – podkreślał.
Sporo uwagi poświęcono również zagadnieniom prawnym. O swoich doświadczeniach opowiadali mec. Sebastian Stykowski oraz mec. Przemysław Rawa-Klocek. Przypomnieli, że młodzi medycy nie są pozostawieni sami sobie w przypadku problemów zawodowych czy prawnych. Opowiedzieli, jak bronić się przed hejtem. W panelu dotyczącycm mediacjom, prowadzonym przez redaktor naczelną „Pulsu” Aleksandrę Sokalską, mediator OIL w Warszawie Andrzej Siarkiewicz oraz mec. Przemysław Rawa-Klocek opowiadali, jak wyglądają mediacje w medycynie oraz jakie są prawa lekarzy w sporze z pacjentem. Z kolei lek. Piotr Winciunas przedstawił zagadnienia związane z obowiązkami lekarzy jako członków izby, aktualizacją danych w rejestrze OIL oraz odpowiedzialnością zawodową. – Jesteśmy zawodem zaufania publicznego i oprócz odpowiedzialności wynikającej z przepisów powszechnie obowiązujących, mamy dodatkową odpowiedzialność – odpowiedzialność zawodową, która jest sprawowana przez sądy lekarskie – dodał.
Osobny blok dotyczył codziennych wyzwań w pracy lekarza. Lek. David Zira przedstawił, jak wygląda praca na oddziale ratunkowym, bo właśnie ratunkowi mają najlepsze opowieści. A ich dyżur jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiedzą co im się trafi.
Małgorzata Terlecka-Maciejewska opowiedziała zaś o wyzwaniach, przed jakimi stoją lekarze przedsiębiorcy, m.in. o zakładaniu własnej działalności, budowaniu wizerunku, a przede wszystkim o inicjatywie OIL Klubie Lekarza Przedsiębiorcy i jego pierwszym forum. Jak podkreślali prelegenci, współczesna medycyna daje wiele możliwości, a lekarze mogą aktywnie kształtować swoją rolę w społeczeństwie.
Na zakończenie przedstawiciel firmy Hearo zaprezentował prosty w użyciu alarm, który robi wiele hałasu, przyciągając uwagę świadków i dając czas na obronę. W kontekście ostatnich wydarzeń i hejtu, jaki spada na przedstawicieli zawodów medycznych powinien to być element wyposażenia każdego lekarza.
Oprócz części wykładowej młodzi lekarze wzięli też udział w grze terenowej „Zagadka kryminalna”, która pozwoliła im lepiej się poznać i przećwiczyć umiejętności pracy zespołowej. Tego typu aktywności – jak podkreślają organizatorzy – są równie ważne jak wiedza, ponieważ budują wspólnotę i poczucia wsparcia w środowisku.
Tegoroczna edycja Kick off Meeting ponownie udowodniła, że młodzi lekarze potrzebują nie tylko solidnej wiedzy i szkoleń, ale także przestrzeni do rozmowy o przyszłości, wymiany doświadczeń i budowania kontaktów. Dzięki takim wydarzeniom mogą świadomie kształtować kariery i czerpać inspiracje z różnych dróg zawodowych.
Organizatorzy już teraz zapowiadają kolejne edycje – a sądząc po reakcjach uczestników, można być pewnym, że Kick off Meeting na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń ważnych dla młodych medyków.