Nie masz konta? Zarejestruj się
Personel medyczny formalnie korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym, ale w praktyce często pozostaje bez wsparcia ze strony organów ścigania. Podczas posiedzenia Podkomisji Stałej ds. Zdrowia Psychicznego, które odbyło się 8 lipca 2025 r., temat ten został podniesiony jako pilny problem wymagający systemowych zmian.
Posiedzenie Podkomisji poświęcone było sytuacji prawnej lekarzy i ratowników medycznych w kontekście rosnącej liczby przypadków agresji ze strony pacjentów i niejednoznaczności obowiązujących przepisów. Choć przepisy – w tym Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz Kodeks karny – przyznają przedstawicielom zawodów medycznych status funkcjonariuszy publicznych, ochrona ta często nie znajduje odzwierciedlenia w działaniach prokuratury i policji.
Zgłaszane są liczne przypadki, w których:
Dr. n. pr. Sebastian Stykowski podkreśla, że takie praktyki są nie do przyjęcia. – Nie może dochodzić do sytuacji, w których prokuratorzy lub policja ignorują fakt, iż lekarzom spełniającym przesłanki z art. 44 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przysługuje ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu. To musi się zmienić. Nie może być przyzwolenia na bezczynność instytucji państwa tam, gdzie chodzi o bezpieczeństwo osób ratujących życie.
Rada Służby Publicznej w uchwale z 16 maja br. pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji Kodeksu karnego (UD223), uznając go za krok w dobrą stronę. Jednak, jak zauważono podczas obrad podkomisji, zmiany legislacyjne muszą iść w parze ze zmianą praktyki organów ścigania oraz szeroko zakrojoną edukacją na temat uprawnień i ochrony, jaka przysługuje personelowi medycznemu.
Dziś medycy często pozostają osamotnieni w obliczu agresji – fizycznej i słownej – mimo obowiązujących przepisów. Potrzebujemy pilnych działań, które przywrócą poczucie bezpieczeństwa tym, którzy codziennie walczą o zdrowie i życie pacjentów.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, zgodę na ich użycie, oraz akceptację Polityki Prywatności.