Nie masz konta? Zarejestruj się
Znowelizowane przepisy tzw. ustawy „Kamilka”, (tj. ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, Dz. U. z 2024 r. poz. 560), nakładają na podmioty prowadzące działalność leczniczą obowiązki związane z ochroną małoletnich. Dotyczy to tych jednostek, do których uczęszczają, w których przebywają lub mogą przebywać dzieci.
Obowiązek wprowadzenia Standardów oraz weryfikacji personelu w rejestrach kontroluje:
Krąg podmiotów został określony przez ustawodawcę bardzo szeroko, co w praktyce sprowadza się do tego, że obowiązek ten ciąży na wszystkich podmiotach wykonujących działalność medyczną, do których uczęszczają albo, gdzie przebywają lub mogą przebywać dzieci. Są to w szczególności: kliniki, szpitale, centra medyczne, centra zdrowia psychicznego, zakłady opieki zdrowotnej, lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni, opiekunowie medyczni prowadzący indywidualną praktykę.
Obowiązek wprowadzenia Standardów obejmuje ponadto:
Za wprowadzenie Standardów odpowiada w podmiocie organ zarządzający lub organizator działalności medycznej skierowanej do małoletnich. Organami zarządzającymi są osoby/organy, posiadające kompetencje do kierowania działalnością tego podmiotu. W przypadku osób prowadzących indywidualne praktyki za wdrożenie Standardów odpowiada osoba prowadząca indywidualną praktykę.
Standardy powinny obejmować następujące elementy:
W tym zakresie podmiot może w szczególności zawrzeć przykładowe zapisy:
W tym zakresie podmiot może w szczególności zawrzeć przykładowe zapisy:
W tym zakresie podmiot może w szczególności zawrzeć przykładowe zapisy:
Ponadto w Standardach określa się w szczególności:
Przykładowe zapisy dla pkt. 4-10:
Standardy ochrony małoletnich winny być dostosowane do charakteru i rodzaju placówki lub jej działalności. W placówkach medycznych o większych rozmiarach, zatrudniających większą liczbę personelu medycznego i niemedycznego należy rozważyć wprowadzenie w szczególności zasad bezpiecznej relacji dziecko – dziecko, czyli zachodzących pomiędzy dziećmi – pacjentami, które są adresatami usług podmiotu medycznego przez dłuższy okres. W przypadku podmiotów, w których kontakt między dziećmi jest incydentalny i krótkotrwały wprowadzenie takich zasad wydaje się nie być obowiązkowe.
Dodatkowo większe podmioty powinny rozważyć wprowadzenie do Standardów:
Ważne!
Niniejsze opracowanie zawiera wyłącznie przykładowe zapisy stanowiące pewną wskazówkę do opracowania Standardów. Każdy podmiot winien indywidualnie rozważyć w odniesieniu do wielkości i charakteru swojej działalności, jakie kwestie powinny być uregulowane w Standardach.