- W-1 – wniosek o przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty w celu odbycia stażu podyplomowego, wpisanie na listę członków oraz wpis do okręgowego rejestru lekarzy i lekarzy dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Wniosek W-1 musi zawierać oświadczenie o posiadaniu przez wnioskodawcę pełnej zdolności do wykonywania czynności prawnych oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych zawartych w okręgowym rejestrze lekarzy.
Wypełnij wniosek W-1
- Dyplom ukończenia uczelni medycznej:
- w przypadku ukończenia uczelni medycznej na terytorium RP:
- odpis dyplomu ukończenia jednolitych studiów magisterskich potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego lekarza lub lekarza dentysty wraz z odpisem suplementu do dyplomu, a w przypadku braku odpisu, suplement należy dostarczyć w oryginale wraz z jego dwustronną kserokopią,
- w przypadku jeśli lekarz nie posiada jeszcze dyplomu – zaświadczenie o ukończeniu studiów wydane przez dziekanat uczelni
- w przypadku ukończenia uczelni medycznej na terytorium innego niż RP państwa członkowskiego:
- dokument potwierdzający formalne kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty, spełniające minimalne wymogi kształcenia określone w przepisach prawa Unii Europejskiej, wydany przez inne niż Rzeczpospolita Polska państwo członkowskie Unii Europejskiej, wymieniony w wykazie, o którym mowa w art. 6b, i towarzyszące mu odpowiednie świadectwo wymienione w wykazie, o którym mowa w art. 6b (dokument wydany w języku innym niż język polski należy dostarczyć wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski)
- w przypadku ukończenia uczelni medycznej na terytorium innego państwa (poza UE):
- dyplom ukończenia studiów medycznych wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski,- suplement (jeśli obowiązuje), oraz dokument potwierdzający uznanie wykształcenia medycznego za równoważne z wykształceniem obowiązującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie odrębnych przepisów (nostryfikacja)
lub
- dyplom ukończenia studiów medycznych wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski,- suplement (jeśli obowiązuje) i świadectwo złożenia Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego (LEW) / Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego (LDEW), o którym mowa w art. 6c ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Ważne!
Od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej tj. od dnia 18 stycznia 2016 r. wszystkie osoby, bez względu na posiadane obywatelstwo, które ukończyły studia medyczne w języku innym niż język polski, w celu uzyskania w Polsce prawa wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty bądź prawa wykonywania zawodu w celu odbycia stażu podyplomowego, są zobowiązane wykazać znajomość języka polskiego poprzez złożenie egzaminu z języka polskiego przeprowadzanego przez Naczelną Radę Lekarską [link]
Wymóg złożenia egzaminu z języka polskiego nie dotyczy osoby, która ukończyła studia medyczne w języku polskim, a także osoby, która posiada obywatelstwo polskie albo obywatelstwo państwa członkowskiego UE i przedstawi dokument potwierdzający znajomość języka polskiego, wymieniony w załączniku do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 23 stycznia 2017 r. w sprawie wykazu dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego (M. P. z 2017r. poz. 84), tj.:
- Świadectwo dojrzałości uzyskane po złożeniu egzaminu w języku polskim.
- Świadectwo złożenia:
- Lekarskiego Egzaminu Państwowego,
- Lekarskiego Egzaminu Końcowego,
- Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego,
- Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego – uzyskane po złożeniu, z wynikiem pozytywnym, egzaminu w języku polskim.
- Oryginał dokumentu tożsamości do wglądu.
- Dokument potwierdzający zmianę nazwiska (tylko gdy dokumenty wystawione są na inne nazwiska).
- Orzeczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza upoważnionego na podstawie odrębnych przepisów do przeprowadzania badań lekarskich pracowników z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie Pracy (wzór dokumentu do pobrania ze strony Komisji Rejestracji – patrz: rubryka „Formularze” lub w siedzibie izby), – dokument może być przedstawiony w ciągu 3 miesięcy od daty jego wydania (co oznacza, że orzeczenie jest ważne przez okres trzech miesięcy od dnia jego wydania).
- 2 aktualne fotografie odzwierciedlające wizerunek twarzy zgodne z zasadami określonymi w art. 29 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2020 r. poz. 332 z późn. zm.) – zdjęcie papierowe – paszportowe formatu 35 x 45 mm (szerokość x wysokość) wraz z wersją elektroniczną wymaganą do dołączenia podczas wypełniania wniosku on-line rozdzielczość 492×633 pikseli (zachowując proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość)).
Dodatkowo – dotyczy wyłącznie lekarzy z UE (tj. lekarz lub lekarz dentysta, będący obywatelem państwa członkowskiego UE, posiadający formalne kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty, uzyskane w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim UE):
- Dokument, o którym mowa w art. 6 ust. 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty tj. dokument wydany przez odpowiednie organy państwa, którego lekarz, lekarz dentysta jest obywatelem lub państwa, z którego przybywa, poświadczający, że obowiązujące
w tym państwie wymagania dotyczące postawy etycznej do podjęcia wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty zostały spełnione oraz że nie jest on karany oraz że nie pozbawiono go prawa wykonywania zawodu z powodu poważnego przewinienia zawodowego lub przestępstwa (dokument może być przedstawiony w ciągu 3 miesięcy od daty jego wydania).
- Zaświadczenie wydane przez odpowiednie organy państwa członkowskiego Unii Europejskiej, potwierdzające, że lekarz, lekarz dentysta posiada dyplom (dokument potwierdzający ukończenie odpowiedniego kształcenia) uzyskany w wyniku ukończenia kształcenia zgodnego z wymaganiami określonymi w Dyrektywie 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady.
Dodatkowo lekarz, który uzyskał PWZ na terenie innego państwa:
- Dokument uprawniający do wykonywania zawodu w kraju, w którym ten lekarz ostatnio wykonywał zawód (prawo wykonywania zawodu, aprobacja, licencja) dokument może być przedstawiony w ciągu 3 miesięcy od daty jego wydania (tłumaczenie na język polski przez tłumacza przysięgłego).
- Dokument informujący o karalności lub niekaralności zawodowej oraz potwierdzający brak postępowania wyjaśniającego w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej w kraju, w którym lekarz ostatnio wykonywał zawód dokument może być przedstawiony w ciągu 3 miesięcy od daty jego wydania (tłumaczenie na język polski przez tłumacza przysięgłego).
- Wyciąg z rejestru karnego, wydany w państwie, na terytorium którego lekarz ostatnio wykonywał zawód – w przypadku braku właściwego organu upoważnionego do wydania dokumentu, o którym mowa w pkt 2 – dokument może być przedstawiony w ciągu 3 miesięcy od daty jego wydania (tłumaczenie na język polski przez tłumacza przysięgłego).
- Dokument potwierdzający ciągłość w wykonywaniu zawodu poza rzeczpospolitą polską, zawierający opinię zawodową np. Świadectwo pracy (tłumaczenie na język polski przez tłumacza przysięgłego).