Jak pokierować swoją ścieżką zawodową po zakończeniu stażu? Czy wybrać niestandardową drogę kariery w social mediach, a może poświęcić się pracy naukowej albo zostać w POZ? Odpowiedzi na te i inne pytania można było uzyskać podczas piątej już konferencji wyjazdowo-szkoleniowej dla lekarzy stażystów Kick off Meeting 5-6 października br. w Otwocku. Jak co roku gościli na niej ciekawi prelegenci, m.in. przedstawiciele samorządu lekarskiego, młodzi lekarze, wykładowcy, prawnicy. Mieliśmy też dla Was kilka niespodzianek i nowości, w tym szczepienia przeciwko grypie. Zaszczepiły się 64 osoby.
Wśród prelegentów byli przedstawiciele samorządu lekarskiego: dr n. med. Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, oraz lek. Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr n. med. Piotr Sobiech, przewodniczący Komisji ds. Stażu Podyplomowego ORL, mec. Przemysław Rawa-Klocek, dyrektor Działu Prawnego OIL w Warszawie, i adwokat Zuzanna Pierścińska z tegoż działu.
Wydarzenie w Z-Hotel Business & Spa w Otwocku poprowadzili członkowie Komisji ds. Młodych Lekarzy ORL w Warszawie: lek. Klaudia Gutowska, przewodnicząca komisji, i lek. Wiktor Możarowski, zastępca przewodniczącej Komisji ds. Młodych Lekarzy.
– Jesteśmy pewni, że wyjedziecie stąd bogatsi o wiedzę, nowe doświadczenia, przydatne zwłaszcza na początku Waszej drogi zawodowej, i nowe znajomości – tak gospodarze powitali zgromadzonych na Kick off Meeting lekarzy i lekarzy stażystów.
I taki właśnie był nasz cel. W tym roku podeszliśmy do organizacji Kick off Meeting niestandardowo. Po raz pierwszy na konferencji lekarze stażyści mieli okazję wypełnić przygotowaną przez Ośrodek Doskonalenia Zawodowego OIL w Warszawie ankietę potrzeb szkoleniowych, by izba mogła wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom.
Nowością był także wykład pani Anny Tokarskiej, starszego inspektora wojewódzkiego do spraw kształcenia lekarzy, z Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Prelekcja miała wyjaśnić młodym lekarzom, jak dokładnie wygląda rekrutacja na specjalizację (terminy, wymagana dokumentacja, proces kwalifikacji itp.). Bardziej dociekliwi w czasie konferencji zadawali pytania i rozmawiali z panią Anną i dwiema przedstawicielkami urzędu.
Podczas Kick off Meeting uczestnicy mieli okazję bezpłatnie się zaszczepić przeciwko grypie w ramach naszej akcji „Szczepimy-chronimy” OIL w Warszawie.
Samorząd zawodowy – benefity dla lekarzy
Prezentacja prezesa Artura Drobniaka miała przybliżyć lekarzom stażystom istotę działania Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i korzyści, jakie zapewnia członkostwo w izbie. Prezes ORL w Warszawie zapewnił, że w tych niełatwych wyborach ścieżki zawodowej przez stażystów Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie będzie ich wspierać w sposób kompleksowy.
– Bardzo Wam gratuluję tego, że weszliście na tę ścieżkę zawodową, zaliczyliście trudne studia i naprawdę bądźcie dumni z tego, że wykonujecie ten zawód, nawet jeśli pierwsze tygodnie czy miesiące nie będą lekkie w nowym miejscu pracy, bo tak czasami jest. Dużo się zmieniło na lepsze, ale wciąż jest dużo do poprawy i sami tę poprawę osiągniemy. Bardzo Wam dziękuję i liczę na to, że część tych twarzy zobaczę też na korytarzach Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie – powiedział dr n. med. Artur Drobniak, prezes ORL w Warszawie.
W ramach członkostwa lekarze i lekarze dentyści oraz stażyści mają bowiem zapewnione m.in.:
- szkolenia medyczne, prawne i z kompetencji miękkich – bezpłatne i dofinansowane przez Ośrodek Doskonalenia Zawodowego;
- dofinansowanie do stypendiów zagranicznych, szkoleń i materiałów edukacyjnych, imprez sportowych i kulturalnych;
- obowiązkowe ubezpieczenie w ramach składki i preferencyjne warunki dobrowolnego OC dla lekarzy i lekarzy dentystów;
- profesjonalne wsparcie mentalne dla lekarzy i kontakt z psychoterapeutami, które zapewnia pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów OIL;
- pomoc prawną w ramach usługi Prawnik dla Lekarza i ochronę zawodu ze strony Rzecznika Praw Lekarza.
Natomiast prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Łukasz Jankowski, przybliżył lekarzom stażystom wizje samorządu przyszłości i funkcjonowania lekarza oraz pacjenta w nowoczesnym systemie ochrony zdrowia.
Co po zakończeniu stażu podyplomowego?
Po zdobyciu dyplomu i odbyciu stażu można pójść tradycyjną ścieżką – a więc wybrać karierę naukową i studia doktoranckie – o tym szerzej opowiadała Klaudia Gutowska w wykładzie „Szkoła doktorska vs. doktorat eksternistyczny, którą ścieżkę wybrać?”. Przyszłym naukowcom lek. Adrian Perdyan objaśniał, jak napisać publikację naukową.
Wszelkie za i przeciw pracy lekarza w POZ przedstawiła lek. Zuzanna Wojdyńska. Natomiast dr hab. n. med. Łukasz Paluch, prof. CMKP i flebolog, podzielił się swoją wiedzą, jak lekarz może budować niestandardową ścieżkę kariery.
– Uważam, że obecnie znajdujecie się w arcyważnym punkcie Waszego życia. To jest drugi najważniejszy moment po tym, jak wybraliście drogę lekarza. Teraz wybór specjalizacji, czyli ścieżki kariery, jest bardzo istotny – albo odnajdziecie się w przyszłości, będziecie się realizować i będziecie szczęśliwymi, spełnionymi ludźmi, albo wpadniecie w zwątpienie. Dlatego prosiłbym Was, abyście ten etap swojego życia bardzo mocno przemyśleli – radził młodszym kolegom prof. Łukasz Paluch.
Natomiast o kreowaniu drogi zawodowej w social mediach mówiła współpracująca z prof. Paluchem Agnieszka Wis.
Pielęgnuj w sobie marzenia
O tym starał się przekonać młodych lekarzy Łukasz Kadziewicz, sportowiec, były zawodnik polskiej reprezentacji w piłce siatkowej, mówca, który opowiadał o pokonywaniu barier w sporcie i biznesie.
– Zadaję wielkim gwiazdom, sportowcom pytanie: czym jest sukces? Każdy opowiada o drodze. O drodze, która zmienia Cię jako człowieka. Sport zawodowy zmienia Was jako ludzi. I Wasza praca też Was zmieni. Pytanie, jak dużo jesteście w stanie zaryzykować, poświęcić, żeby stawać się po prostu lepszymi. Dla mnie najważniejszą rzeczą w sporcie i biznesie jest etos pracy, którego Wam życzę. Wychodzenia ze strefy komfortu, czyli podejmowania ryzyka, pewnej bezczelności – tego też Wam życzę. I jeszcze „pielęgnacji„, o którą zawsze prosili nas trenerzy – „Pielęgnuj w sobie marzenia” – tak mówił w swoim power speech sportowiec.
Konferencja zakończyła się kolacją bankietową po niej można się było zrelaksować na zabawie z DJ-em.
Tagi: #imprezy-integracyjne