24 czerwca 2024

Bon patriotyczny

W 2018 r. został on wprowadzony jako dodatek do zasadniczego wynagrodzenia lekarzy rezydentów, aby zachęcić ich do pracy w publicznym systemie ochrony zdrowia po zakończeniu programu specjalizacji.

 

tekst MONIKA POTOCKA, rzecznik praw lekarza OIL w Warszawie i NIL

 

Dodatek do pensji zasadniczej wynosi 700 zł dla osób pracujących w priorytetowych dziedzinach medycyny, a 600 zł dla pozostałych. Deklarację dotyczącą zobowiązania pracy w państwowej ochronie zdrowia lekarz składa na piśmie w podmiocie, w którym odbywa szkolenie specjalizacyjne.

Wielu lekarzy zwraca się do Biura Rzecznika Praw Lekarza w OIL w Warszawie o wyjaśnienie zasad przyznawania bonu oraz jego spłacania. Zwróciłam się zatem do dyrektora Departamentu Budżetu i Finansów w Ministerstwie Zdrowia z następującymi pytaniami:

  • Jeśli lekarzowi przyznano bon patriotyczny, ale on zdecyduje się jednak na pracę poza placówkami NFZ lub poza granicami Polski, jaki ma czas na spłatę i czy musi dokonać jej jednorazowo w pełnej kwocie, czy może rozłożyć na raty?
  • Czy lekarz ma obowiązek spłacić całą kwotę uzyskanego świadczenia? Jeśli nie, jaki musi spłacić procent świadczenia?
  • W jakiej formie dokonuje się spłaty bonu – przelewu bankowego czy w innej?

 

W odpowiedzi Biuro Rzecznika Praw Lekarza otrzymało następujące wyjaśnienia:

Lekarz i lekarz dentysta, pobierając bon patriotyczny, zobowiązuje się do wykonywania swojego zawodu na terytorium RP, w podmiocie leczniczym obejmującym państwową ochronę zdrowia. Zobowiązanie można wypełnić w ciągu pięciu kolejnych lat, przypadających od dnia uzyskania potwierdzenia zakończenia szkolenia specjalizacyjnego, tak by odpracować dwa lata w wymiarze godzin równym co najmniej równoważnikowi jednego etatu.

W przypadku niewypełnienia zobowiązania lekarz lub lekarz dentysta musi zapłacić karę w wysokości 75 proc. pobranego wynagrodzenia zasadniczego powiększonego o wartość bonu patriotycznego za każdy miesiąc bezpodstawnego jego pobierania. Kara ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do okresu, w jakim lekarz wykonywał zawód zgodnie ze zobowiązaniem.

Karę pieniężną należy wpłacić na rachunek urzędu obsługującego właściwego wojewodę w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o nałożeniu kary.

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu z rzecznikiem praw lekarza.

 

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum