17 października 2003

Niezwykłe igrzyska w Nancy

W XIV Światowych Igrzyskach Osób z Przeszczepionym Narządem (Jeux Mondiaux des Transplantes), które odbyły się latem tego roku, po raz pierwszy brała udział reprezentacja Polski.

Tegoroczne zawody zorganizowane przez Międzynarodową Federację pod przewodnictwem prof. Maurice’a Slapaka, brytyjskiego transplantologa polskiego pochodzenia, odbyły się w Nancy (Francja). Wzięło w nich udział ponad 1500 sportowców z 55 krajów, rywalizując w 12 dyscyplinach sportowych: badminton, bowling, kolarstwo, golf, kajaki, squash, pływanie, strzelectwo, tenis, tenis stołowy, lekkoatletyka, piłka siatkowa.
Pięciu polskich zawodników uczestniczyło w igrzyskach dzięki pomocy Fundacji „Zjednoczeni dla Transplantacji”, kierowanej przez prof. Wojciecha Rowińskiego, dyrektora Instytutu Transplantologii, a także Polskiego Komitetu Olimpijskiego, kierującego się zasadą olimpizmu – „sport jest dla każdego i dla wszystkich, łączy wartości ciała, woli i umysłu oraz służy zdrowiu i harmonijnemu rozwojowi człowieka”.
Polscy zawodnicy startowali w lekkoatletyce, pływaniu i tenisie. Zajmowali dobre pozycje w swoich kategoriach wiekowych, prezentując prawdziwie sportową postawę. W biało-czerwonych dresach (podarowanych przez firmę Józefa Dubowskiego) doskonale wypadli na tle wielu liczniejszych ekip i spotykali się z sympatią organizatorów, wolontariuszy i widzów – mieszkańców Nancy.
Nancy jest stolicą Lotaryngii, w której żywe są tradycje współpracy i przyjaźni polsko-francuskiej. Dla naszej ekipy szczególnie miłym akcentem była ceremonia otwarcia igrzysk, odbywająca się na placu Stanisława, nazwanego tak na cześć króla Polski, a później władcy Lotaryngii (z nadania króla Ludwika XV); placu, którego centralnym punktem jest właśnie pomnik naszego króla. Otwierając igrzyska, prezydent MKOl Jacques Rogge podkreślił, że są one nie tylko manifestacją uniwersalnych wartości sportu, ale także wskazują na doniosłe znaczenie transplantacji w przywracaniu zdrowia i sprawności wielu ludziom.

mkr

Rejs mazurski

W dniach 15-18 maja br. odbył się trzeci rejs mazurski Klubu Turystycznego „Pro-Mile” z Kozienic.
Tym razem miał szczególny rozmach – wystawiliśmy flotę złożoną z czterech Sportin. Powodem tak dużego zainteresowania był niewątpliwie zorganizowany przez kol. Szatanka zlot lekarzy-żeglarzy z Mazowsza. Rozpoczęliśmy od mazurskiej włóczęgi – o trasie decydował wiatr i komandor rejsu. Przyjęliśmy do żeglarskiego grona czwórkę początkujących, urządzając im chrzest i dając im imiona, które strach wymawiać na lądzie. Po trzech dniach żeglugi, już w pełni zintegrowani, wzięliśmy udział w zlocie i chyba nie ustępowaliśmy kolegom z Radomia znajomością kultury żeglarskiej i marynistycznej. Można na nas liczyć za rok.

Klub Turystyczny „Pro-Mile” z Kozienic

Turniej piłki nożnej – Jedlnia Letnisko 2003

14.06.2003 r. w Jedlni Letnisko odbył się turniej piłki nożnej lekarzy drużyn 7-osobowych. Wzięły w nim udział 4 drużyny reprezentujące 2 izby lekarskie: mazowiecką (z Warszawy i z Radomia) oraz lubelską (z Lublina i z Dęblina).
Wszystkie drużyny pokazały duże umiejętności piłkarskie. Mecze były bardzo wyrównane i kończyły się różnicą 1 bramki lub rozstrzygane były w rzutach karnych. W finale spotkały się drużyny z Lublina i Radomia. W regulaminowym czasie mecz zakończył się wynikiem bezbramkowym i o końcowym wyłonieniu zwycięzcy turnieju zadecydowały rzuty karne, które lepiej egzekwowali zawodnicy z Lublina. Mecz zakończył się ich zwycięstwem w stosunku 4:3 .
Imprezie patronowały WARSZAWSKIE ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE POLFA S.A., którym organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc.

Komisja Kultury Sportu i Turystyki OIL w Warszawie

XXX Mistrzostwa Świata Lekarzy i Farmaceutów w Narciarstwie Alpejskim

W dniach 1-3 maja 2003 roku odbyły się XXX Mistrzostwa Świata Lekarzy w Narciarstwie Alpejskim. W tym roku organizatorzy zawodów zaprosili uczestników do St. Moritz, pięknej miejscowości w Szwajcarii, która w lutym tego roku gościła najlepszych narciarzy biorących udział w Mistrzostwach Świata.
Zawody rozgrywane były na stokach Corvatsch na wysokości 3303 m. Pomimo niesprzyjającej pogody, słabej widoczności i trudnych warunków na trasach udało się rozegrać wszystkie zaplanowane konkurencje – slalom, slalom gigant i super G.
Wśród uczestników (z ponad 10 krajów) przeważali Niemcy, Austriacy, Włosi, Słoweńcy, Szwajcarzy. Oczywiście nie zabrakło Polaków. Najstarsi uczestnicy mieli po 71 lat, najmłodsi – to ubiegłoroczni absolwenci.
W sumie Polacy (m.in. reprezentant OIL w Warszawie piszący te słowa – przyp. red.) wielokrotnie stawali na podium i dzięki znakomitym indywidualnym miejscom polska drużyna uplasowała się na 3. pozycji w klasyfikacji narodowej. Przed nami byli tylko Niemcy i Włosi. Pozostaje nadzieja, że w przyszłym roku spiszemy się jeszcze lepiej.

Tekst i fot.: Marek M. Macyszyn