23 lipca 2006

Z Mazowsza

Kolumnę redaguje
Piotr Kaczmarek

Teleoperacja
Studenci warszawskiej Akademii Medycznej po raz pierwszy mogli podczas zajęć oglądać na żywo operację wymiany zastawki serca.
Zabieg obywał się w Klinice Kardiochirurgii w szpitalu na Banacha, a obraz transmitowano do nowego Centrum Edukacyjnego, gdzie prezentowano go na czterech ekranach. Zabieg był komentowany przez prof. Kazimierza Suwalskiego. Studenci zadawali pytania zarówno wykładowcy, jak i operującym. Akademia Medyczna planuje więcej wykładów w tej formie w przyszłym roku.

Oddział WOŚP
15 maja br. Oddziałowi Wcześniaków i Patologii Noworodka w Szpitalu im. św. Zofii w Warszawie nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W czasie uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową, a nad wejściem na oddział zawisło logo WOŚP. Nadanie imienia było podziękowaniem za pomoc udzieloną tej placówce przez fundację. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowisk medycznych, parlamentarzyści oraz Jurek Owsiak. Uroczystość nadania imienia połączono z obchodami święta patronki szpitala. W kraju są trzy odziały imienia WOŚP: w Krakowie, w Ostrowie Wielkopolskim oraz nowo otwarty w Warszawie.

Sprzęt dla Płońska
Oddział noworodkowy płońskiego szpitala otrzymał sprzęt medyczny od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Jednym z darów jest nowoczesny inkubator pozwalający utrzymać stałą temperaturę, wilgotność oraz dopływ tlenu. Nowe urządzenie wyposażone jest także w kasetę na klisze rentgenowskie, co umożliwia prześwietlenie bez konieczności wyjmowania małego pacjenta. Drugim z darów jest aparat do resuscytacji.

Kongres kardiologiczny
W dniach 11-14 maja br. w Centrum Dydaktycznym Akademii Medycznej w Warszawie odbył się kongres „Akademickie Dni Kardiologiczne”.
Kilkanaście sesji naukowych poświęcono różnym zagadnieniom kardiologii
i kardiochirurgii. W kongresie wzięło udział ponad 1000 uczestników. Patronat nad imprezą objął rektor AM prof. dr hab. Leszek Pączek.

Nowy dyrektor
Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego ma nowego szefa.
15 maja br. na stanowisko dyrektora powołano Katarzynę Pączek. Nowa dyrektor jest lekarzem, absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej, ukończyła również studia MBA.

Rezygnacja w Sochaczewie
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Sochaczewie Michał Milczarek zrezygnował z pełnionej funkcji.
Decyzją starosty sochaczewskiego od
1 lipca br. na stanowisko dyrektora szpitala jest powołany dr Wiktor Gajda. Do czasu objęcia przez niego stanowiska obowiązki dyrektora szpitala pełni mgr Marianna Kalisiak – dotychczasowy kierownik Oddziału Rehabilitacji sochaczewskiego szpitala.

VI Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia
2 czerwca br. w Warszawie odbyła się VI Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia.
Corocznie jedna z sześciu Szkół Promocji Zdrowia zaprasza na olimpiadę przedstawicieli pozostałych placówek. Tym razem organizatorem była Szkoła Promocji Zdrowia przy Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie. W zawodach udział wzięły zespoły
z Warszawy, Płocka, Ciechanowa, Ostrołęki, Radomia i Siedlec. Młodzież współzawodniczyła w konkurencjach sportowo-rekreacyjnych, konkursach fotograficznych i plastycznych. Pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji zajął zespół z Płocka, na drugim znalazł się Ciechanów, na trzecim Ostrołęka. Czwarte miejsce zdobyły ex aequo Warszawa i Siedlce, na piątym uplasował się Radom. Mimo ostrego współzawodnictwa przestrzegano zasady fair play, a impreza upłynęła w atmosferze współpracy i przyjaźni – podał Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wszystkie drużyny uczestniczące
w zawodach zostały uhonorowane nagrodami ufundowanymi przez marszałka województwa mazowieckiego, który objął honorowy patronat nad olimpiadą.
Idea Szkół Promocji Zdrowia realizowana jest w sześciu szpitalach na Mazowszu. Program prowadzony jest przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, a koordynowany przez Departament Zdrowia i Polityki Społecznej.

Kardiologia w Siedlcach
21 maja br. Szpital Wojewódzki w Siedlcach otworzył Ośrodek Kardiologii Inwazyjnej, wyposażony w aparaturę najnowszej generacji.

Mieszkańcy Siedlec oraz środowisko tamtejszych kardiologów czekali wiele lat na taki ośrodek – dzięki któremu nie trzeba już będzie dowozić pacjentów do warszawskich szpitali. Inwestycję sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Rzuć palenie
31 maja br. w Warszawie obchodzono Światowy Dzień bez Tytoniu 2006.

Traktem Królewskim przemaszerował barwny korowód przeciwników palenia tytoniu. W namiotach ustawionych na placu Zamkowym dyżurowali pracownicy Mazowieckiej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie, którzy bezpłatnie mierzyli palaczom ciśnienie tętnicze i wewnątrzgałkowe, badali poziom cukru i cholesterolu oraz wykonywali spirometrię.

Nowe karetki
Czternaście nowych ambulansów wyjedzie wkrótce na stołeczne ulice.
Pojazdy, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, trafią do Warszawskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Zakupy wartości 3 mln zł zostały sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

Archiwum