25 października 2008

24 października KONFERENCJA Punkty edukacyjne

Stomatologia

Po pierwsze: zapobiegać próchnicy

12 września br. po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, ustanowiony przez Federację FDI. Organizowane
we wrześniu i w październiku konferencje
stomatologiczne to również okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w zakresie diagnostyki i zapobiegania próchnicy.

Rozszerzenie Unii Europejskiej zaowocowało uruchomieniem wielu międzynarodowych projektów poświęconych usprawnieniu kształcenia lekarzy dentystów i opieki stomatologicznej świadczonej przez indywidualnego lekarza. Wieloletni projekt dotyczący opracowania wykładników zdrowia jamy ustnej na potrzeby rozwiniętych populacji został ukończony – był prezentowany w Sztokholmie pod koniec września 2008 r.

Sfinalizowano również wiele badań poświęconych ocenie użyteczności – dla stomatologa praktyka, badacza i epidemiologa – Międzynarodowego Systemu Wykrywania i Oceny Próchnicy Zębów (International Caries Detection and Assessment System, ICDAS oraz ICDAS II). System ten jest szeroko propagowany do wykorzystania w każdym gabinecie stomatologicznym: w celach diagnostycznych, planowania postępowania profilaktycznego i leczniczego oraz dokumentowania uzyskiwanych efektów. Pojawiła się możliwość rzeczywistego wykazania w stosunkowo krótkim czasie (w ciągu kilku miesięcy) skuteczności metod profilaktycznych. System ICDAS pozwala m.in. na wykrycie dwóch stadiów próchnicy ograniczonej wyłącznie do szkliwa, w pełni odwracalnej w krótkim czasie. Diagnostyka jest wizualna, badaniu wzrokowemu poddawana jest uprzednio oczyszczona i dobrze oświetlona powierzchnia zęba.

Przedstawiona wyżej problematyka, dotycząca wykrywania oraz oceny aktualnego etapu (stadium) próchnicy, a także ryzyka postępu choroby i danej zmiany próchnicowej – będą przedmiotem konferencji organizowanej przez Fundację Promocji Zdrowia Jamy Ustnej w dn. 24 października br. w Warszawie, w Centrum Dydaktycznym WUM przy ul. Żwirki i Wigury. (patrz: www.fpzju.org.pl) W związku z tym, że liczba miejsc dla uczestników jest ograniczona, a tematyka konferencji dotyczy najistotniejszych problemów polskiej stomatologii, Fundacja Promocji Zdrowia Jamy Ustnej zleciła Medycznej Platformie Edukacyjnej przeprowadzenie transmisji na żywo wybranych prelekcji. (patrz: www.medycyna.org.pl) Uczestnicy otrzymają również uaktualniony w roku 2008, oparty na dowodach, zbiór zaleceń dotyczących oceny stanu zdrowia jamy ustnej i zapobiegania próchnicy.

Maria WIERZBICKA, Ryszard MAJKOWSKI

Archiwum