22 kwietnia 2013

Nowe techniki w operacji zaćmy

Na XVII Zjeździe Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej, który odbył się w lutym br. w Warszawie, dyskutowano na temat nowych technik w operacyjnym leczeniu zaćmy i możliwości ich szerszego zastosowania w polskim lecznictwie.

Obok standardowej metody leczenia zaćmy, polegającej na operacyjnym usunięciu zmętniałej soczewki za pomocą końcówki ultradźwiękowej (fakoemulsyfikacja), opracowano bardziej precyzyjną technikę, dzięki zastosowaniu laserów nowej generacji – femkosekundowych. Ponadto obok wszczepianej podczas zabiegu soczewki monofokalnej, przejmującej funkcję usuniętej zmętniałej soczewki własnej, stosuje się obecnie soczewki wewnątrzgałkowe, które korygują wady refrakcyjne. Pacjent po zabiegu nie musi już korzystać z okularów.
W Polsce obie nowe technologie nie są dostępne w zabiegach okulistycznych finansowanych ze środków publicznych. Można z nich skorzystać tylko w ramach prywatnych zabiegów, za które płacą pacjenci.
Podczas zjazdu postulowano dopuszczenie współpłacenia za soczewki wewnątrzgałkowe niebędące w standardzie usług finansowanych przez NFZ. Znaczna część pacjentów zapewne chętnie skorzystałaby z takiej możliwości, mając w perspektywie oszczędności na zakupie okularów.
W Polsce co roku zaćmę diagnozuje się u 264 tys. osób. W 2011 r. wykonano ok. 172 tys. zabiegów jej usunięcia, a średni czas oczekiwania na zabieg wynosił 1,5 roku. Zajmujemy jedno z ostatnich miejsc wśród krajów OECD pod względem liczby wykonanych zabiegów na 1 mln mieszkańców.
Liczba zabiegów nie wzrasta, wzrasta natomiast liczba osób cierpiących z powodu tego schorzenia, m.in. dlatego, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. A pojawienie się zaćmy najczęściej wiąże się z wiekiem. Starzenie się i towarzyszące temu procesowi zaburzenia metaboliczne powodują zmętnienie soczewki prowadzące do upośledzenia widzenia.
– Problematyka zaćmy i jej leczenia powinna być analizowana nie tylko jako zagadnienie medyczne, ale także w kontekście poważnego problemu społecznego – mówił na zjeździe prof. dr hab. n. med. Wojciech Omulecki, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

mkr

Archiwum