5 lutego 2019

OZZL chce stwierdzenia nieważności uchwały ws. statutu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM

Zarząd Krajowy OZZL informuje, że w związku z wątpliwościami prawnymi co do legalności procesu łączenia Szpitali Klinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) oraz związanymi z tym działaniami Senatu WUM, na prośbę organizacji związkowych działających w jednym z tych szpitali, tj. Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie, Zarząd Krajowy OZZL skierował do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina wniosek o pilne stwierdzenie nieważności Uchwały Nr 1/2019 Senatu WUM z dnia 21.01.2019 r. zmieniającej uchwałę w sprawie zatwierdzenia Statutu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM ze względu na jej niezgodność z przepisami prawa.

Niezgodność ta polega na tym, że powyższa uchwała stwierdza, iż Statut Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku, podczas gdy warunkiem wejścia w życie Statutu jest uprawomocnienie postanowienia Sądu Rejestrowego o wykreśleniu z Krajowego Rejestru Sądowego Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (nr KRS 0000158332) oraz Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus (nr KRS 0000120483), co nie nastąpiło (zgodnie z informacjami dostępnymi w dniu 30 stycznia 2019 r. godz. 13:10 w systemie elektronicznym KRS w zakresie „wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego” Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie jest wskazane „Wpis jest nieprawomocny”).

Wobec powyższego wniosek ZK OZZL o uchylenie przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawionej wyżej uchwały Senatu WUM jest uzasadniony. Treść wniosku do ministra Gowina – poniżej.

Zarząd Krajowy OZZL

Krzysztof Bukiel – przewodniczący Zarządu